Кабинетът прие Плана за въвеждане на еврото в България

Кабинетът прие Плана за въвеждане на еврото в България

Правителството е приело Плана за въвеждане на еврото в България, обяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев след заседанието на Министерския съвет. Планът предвижда успешно приемане на еврото и влизане в Еврозоната от 1 януари 2024 г. 

"Става въпрос за оперативния план, който дава ясни срокове и задачи към банките, платежните и държавните институции как точно да се въведе еврото и как ще стане превалутирането и обръщането на депозити и заеми. Това е една техническа първа стъпка. Предстоят редица законодателни промени, които са необходими. В това число промяна в Закона за БНБ. Оттук нататък вече в парламента този процес ще продължи, както и голяма част от широките обществени дискусии по време на процеса по присъединяване", уточни вицепремиерът.  

3 месеца преди и 9 месеца след въвеждането ще се публикуват цените в лева и евро с цел защита на потребителите. Курсът е фиксиран - той е текущият курс, обясни Василев в отговор на журналистически въпрос.

Специално за търговците е предвидено да има двойна каса - в лева и в евро, в рамките на един месец.

Асен Василев припомни, че България де факто вече е приела еврото през Валутния борд, тъй като сме с фиксиран курс лев-евро. 

В коалиционното споразумение е предвидено еврото да се въведе възможно най-скоро. Техническата подготовка, за да можем да влезем на 1 януари 2024 г. отнема 18 месеца, така че нямаме и много време, обясни финансовият министър. 

Националният план за приемането на еврото в България отново е в дневния ред на Министерския съвет, въпреки липсата на анализ, критикува обаче по-рано днес на брифинг в парламента председателят на бюджетната комисия и депутат от "Има такъв народ" Любомир Каримански

Той заяви, че въпросната точка фигурира в дневния ред на Министерския съвет, въпреки договорките на двата експертни коалиционни съвета за предварителен анализ на ползите от въвеждането на еврото, рисковете и датата за въвеждането му 1 януари 2024 г. 

"На двата коалиционни експертни съвета, ние се договорихме преди да влиза тази точка да имаме анализ на ефектите от въвеждането на единната европейска валута. Този анализ трябваше да бъде изготвен между Министерството на финансите и Българската народна банка и съответно трябваше да включва основните промени, ползи, разходи и всички предизвикателства, които стоят пред страната ни за въвеждане на еврото в България", посочи Каримански. По думите му, преди да има такъв подробен анализ, така както е било записано и в коалиционното споразумение, не би трябвало да се приема техническият и оперативен план за въвеждане на еврото. 

Той посочи, че въпросният Национален план за еврото е този, който е познат на обществото от юни месец 2021 г. По думите му, промени в него няма, въпреки променената обстановка. Каримански съобщи, че на 31 май, вторник, в зала "Изток" на парламента ще се състои дискусия за приемането на еврото, на която са поканени преподаватели, работодатели, синдикалисти и всички заинтересовани страни.  

Докато преди година имаше финансова стабилност, сега критериите за еврото са нарушени, смята депутатът от парламентарната група на ГЕРБ-СДС Александър Иванов, който коментира пред журналисти в парламента намерението на правителството да обсъди Националния план за приемане на еврото. Според Иванов сега държавата е с "прекомерен бюджетен дефицит", инфлацията е над 12%.

"Обявените от кабинета мерки за справяне с кризата не са антиинфлационни, а проинфлационни. Тази нестабилност не води до нищо добро", посочи депутатът. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ