Крипто лудостта Hamster Kombat обхвана Иран в навечерието на президентските избори

Крипто лудостта Hamster Kombat  обхвана Иран  в навечерието на президентските избори

Шофьори и велосипедисти почукват яростно по мобилните си телефони, докато чакат на червени светофари в иранската столица по време на гореща вълна в началото на юни. Някои пешеходци в Техеран правят същото. Всички те вярват, че могат да забогатеят. Обектът на тяхното приковано внимание е приложението Hamster Kombat, предаде Асошиейтед прес.

Като оставим настрана по-широката крипто мания, възходът на приложението в Иран подчертава една по-сурова истина, пред която е изправена Ислямската република преди президентските избори в петък, за да замени покойния президент Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер през май: икономика, затруднена от западните санкции, упорито висока инфлация и липса на работни места.

Дори когато кандидатите за президент дават обещания за възстановяване на икономиката на страната, иранците, които са слушали от години за биткойн, сега се насочват към това приложение с надеждата, че един ден инвестицията им може да се изплати - без да знаят много за това кой стои зад него.

„Това е знак за отчаяние, честно казано“, каза Амир Рашиди, директор по цифровите права и сигурност в Miaan Group, който е експерт по Иран. Става въпрос за „да се опитате да се придържате към всичко, за което имате малка надежда, което някой ден може да се превърне в нещо ценно“.

Онези, които могат да се откажат от притежанията в обсадената валута на Иран, риал, са закупили имоти, произведения на изкуството, превозни средства, благородни метали и други твърди активи след пропадането на ядреното споразумение на Техеран със световните сили от 2015 г.

По време на сделката обменният курс беше 32 000 риала за 1 долар. Днес тя се доближава до 580 000 риала за долар – и мнозина са установили, че стойността на техните банкови сметки, пенсионни фондове и други притежания е продупчена от години на бързо обезценяване.

Междувременно цените на плодовете и зеленчуците са скочили с 50% от миналата година, докато цената на месото се е повишила със 70%. Разходите за пътуване в споделено такси, обичайно в иранската столица, се е увеличило почти двойно. Дори возенето с метрото на Техеран, което все още е най-евтиният вариант за пътуващите в града, е поскъпнало с около 30%.

„От сутринта имах трима посетители в моя магазин, никой от тях не си купи нищо“, каза Мохамад Реза Тебризи, който управлява магазин за дрехи в центъра на Техеран. „Повечето клиенти предпочитат да купуват от амбулантни търговци или употребявани артикули на други места.

В подземните алеи и в други части на града амбулантните търговци продават почти всичко, което им попадне. Именно тази отчаяна среда доведе до нарастване на обществения интерес към криптовалута и мобилни игри, предлагащи монети.

Разпространението на смартфони в Иран, както и относително ниската цена на мобилните услуги в сравнение с други нации, прави достъпа до приложения като „Hamster Kombat“ привлекателен. Достъпът до приложението се осъществява чрез приложението за съобщения Telegram, което остава популярно в Иран въпреки усилията на властите да блокират достъпа до него. Функционира като инкрементална игра или игра с кликване - потребителите многократно щракват върху обект или изпълняват повтарящи се задачи, за да спечелят точки.

В „Hamster Kombat“ потребителите вярват, че може да имат достъп до предполагаема криптовалута, свързана с играта, която все още не се търгува публично. В имейл лица, описващи себе си като разработчици на играта, отказаха да отговорят на въпроси относно тяхната самоличност или бизнес планове, но настояха, че „не предлагат никаква криптовалута в играта“. „Ние обучаваме нашата аудитория за криптовалутата чрез игрови механики“, се твърди в имейла.

Все пак играта прилича на друго приложение, което предлагаше на иранците криптовалута в миналото – и изглежда, че само обещанието за това, което може да са безплатни пари, може да разсее някои иранци.

Вицове онлайн показват как един мъж почуква върху надгробен камък, сякаш е мобилен телефон. Друг използва пистолет за масаж, за да удари бързо хамстер на екрана.

Но очарованието на публиката от играта също привлече вниманието на властите. Контраадмирал Хабибола Саяри, заместник-началник на иранската армия, описа приложението като част от „меката война“ на Запада срещу иранската теокрация преди изборите.

„Една от характеристиките на меката война на врага е играта „Hamster“, каза Саяри, според държавната информационна агенция IRNA. Той теоретизира, че „врагът“ популяризира играта, така че хората да се разсейват и да не „обръщат внимание на плановете на кандидатите за президент“. Тогава (хората) не успяват да изберат най-добрите кандидати“, каза Саяри. Твърдолинейните експерти в Иран изразиха подобни мнения.

Всекидневникът JameJam, публикуван от държавната телевизия на Иран, също предупреждава, че непрекъснато нарастващият интерес към играта е знак за „мечтата да станеш богат за една нощ и да спечелиш богатство без усилия“. В него се казва, че играчите варират от „строители, механици и майстори на хладилници до колеги и съученици в университета“.

„Общество, което вместо да работи и да се опитва да успее и да печели пари, се обръща към подобни игри и търси преки пътища и неочаквани печалби, постепенно губи културата на усилията и предприемачеството и се насочва към удобството“, пише вестникът, без да признава, че икономическите проблеми на страната са потенциално стимулиране на интереса към приложението.

Приложението дори привлече вниманието на 97-годишния шиитски религиозен учен, аятолах Насър Макарем Ширази, който е известен със своите фетви, обявяващи нещата за „харам“ или „забранени“, от неговия офис в свещения град Кум, Центърът на шиитското образование в Иран, пълен с религиозни училища и почитани светилища.Наричайки криптовалутата „източникът на много злоупотреби“, Ширази каза, че хората не трябва да използват приложението „Hamster Kombat“ или други подобни, включващи биткойн.

Иран не е единственият, който има притеснения относно играта. Властите в Украйна, въвлечена в опустошителна война с въоръжената от Иран Русия след нахлуването на Москва през 2022 г., предупредиха, че данните на потребителите остават съхранявани в Русия и потенциално биха могли да ги изложат на риск.

Освен това има по-голям риск от излагане на злонамерен софтуер, тъй като потребителите в Иран често не могат да закупят нов софтуер законно или дори да имат достъп до законни магазини за приложения. Те също така са изправени пред риска спонсорирани от държавата хакери да ги атакуват заради политическите им възгледи.

Междувременно, докато предизборната кампания в Иран продължава, кандидатите за президент използват Instagram, X и Telegram – всички услуги, забранени преди това от теокрацията след кръгове от национални протести. „Докато можете да платите цената, всичко е налично“, каза Рашиди, експертът по Иран.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ