Крум Зарков за списъка "Магнитски": Време за скатаване вече няма

Общество

Новият списък "Магнитски" и санкциите на Великобритания са актуалност, но не са актуалност въпросите, които те поставят. Този въпрос стои твърде дълго време пред нас и тъй като ние не намираме силата да го решим - се появяват такива неща. Време за скатаване вече няма. Това заяви в ефира на Нова телевизия правосъдният министър Крум Зарков. 

Според него са възможни и още списъци по закона "Магнитски". "Лошото е, че за това носим цената всички ние. Трябва да се приемат необходимите закони и реформа, както и хората, които качествено да ги изпълняват. Толкова е просто!", добави Зарков. 

По думите му, има достатъчно данни, за да се направи разследване по всички твърдения. "Това важеше и за първия път. Но ние нямаме в съдебната власт прокуратура, която да може достатъчно авторитетно и ясно да отсече, така че всички да се съгласят дали това, което е казано, е вярно, или не е", посочи той.

Какво е "Магнитски" и санкциите на Великобритания? "Всъщност това са защитни механизми на тези държави, които се защитават от мръсни капитали или хора, които считат, че могат да им навредят", обясни министърът на правосъдието. Кога го правят? Когато считат, че страната, от която тези хора произлизат, няма достатъчно ефективни механизми, за да отсява сама зърното от плявата. Хората защитават собствените си интереси - не нашите" допълни той и допусна твърденията да са неверни. "Има ли институция в България, която е провела разследване след санкциите и твърденията по "Магнитски", попита Зарков.

Днес у нас пристига посланик Джим О‘Брайън, ръководител на Офиса за координиране на санкциите в Държавния департамент на САЩ. Двамата ще проведат среща. "Ако ситуацията беше нормална и САЩ имаха доверие на нашата прокуратура, органите щяха да си свършат работата", каза той и изрази надежда, че въпросите му към посланика "няма да останат реторични".

Той коментира и думите на президента Румен Радев, който от Брюксел обяви позицията си срещу ядрени санкции за Русия и изпращане на още оръжие към Украйна. 

Зарков бе категоричен - подкрепя Радев и не вижда несъответствие между него и суверена. "Подкрепям позицията на Румен Радев. Не, той не прекрачва конституционните правомощия в нито един случай", заяви Зарков и допълни, че "няма основание за импийчмънт на президента".

Относно конгреса на БСП, при който беше поискана оставката на Корнелия Нинова, а по-късно и отхвърлена, Зарков коментира, че това, което се случва в БСП, е следствие на отдавна нерешени проблеми. "Аз продължавам да считам, че БСП е стълб на българския политически живот и когато този стълб е сведен до 5-6 място, цялата политическа система страда", каза още министърът на правосъдието. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
The Wall Street Journal: Китай измества Франция като световен център за производство на гъши дроб
AI ще поеме 95% от финансовите задачи, а хората ще вземат решенията
Фон дер Лайен пристигна в Киев за разговори със Зеленски за дронове и пътя на Украйна към ЕС
Партньорството с Lidl донесе над 1,6 млрд. евро на български компании за периода 2023–2025 г.
Доживотен затвор без право на замяна за убиеца на сестрите Белнейски
Радев назначи четирима заместник-министри
Най-големият производител на минерална вода в Европа придобива българската „Куадрант Бевъриджис“
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
„Безполезен“ орган, който лекарите често отстраняват, всъщност може да помага в борбата с рака
Китай проведе тестово изстрелване на многократно използваема суперкосмическа ракета
САЩ разследват твърдения за ирански дронове в Куба, Тръмп предупреди: „Ще се справим с това"