Макрон и Шолц обсъдиха заплахите на Тръмп за налагане на мита на европейски стоки

Макрон и Шолц обсъдиха заплахите на Тръмп за налагане на мита на европейски стоки

Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц се опитаха да демонстрират единство на среща в Париж днес, докато Европа се опитва да отговори с един глас на заплахите за мита от страна на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.

Във вторник Тръмп, който също така заплаши Канада, Мексико и Китай с тежки мита, заяви, че Европа има обезпокоителни търговски излишъци със САЩ и е „за мита“. В изявленията си пред репортери преди работния си обяд в Елисейския дворец и Макрон, и Шолц настояха, че Европа е силна, а френско-германският тандем - стабилен, като същевременно очакваха трудности.

„Президентът Тръмп, това вече е ясно, ще бъде предизвикателство“, каза Шолц. „Нашата позиция е ясна. Европа е голямо икономическо пространство с около 450 милиона граждани. Ние сме силни. Ние сме заедно. Европа няма да се скрие и да се измъкне."

Макрон отдавна настоява Европа да бъде по-самостоятелна.

„След встъпването в длъжност на новата администрация в Съединените щати, повече от всякога е необходимо европейците и нашите две страни да играят своята роля за консолидиране на обединена, силна и суверенна Европа“, каза френският президент.

Двамата лидери споменаха секторите на стоманата, автомобилите и химикалите - възможни цели на американските мита - като ключови за европейската икономика.

Някои бизнес лидери и анализатори заявиха, че първият мандат на Тръмп е доказателство, че той често публично отправя заплахи за мита и други мерки, които да използва като лост за натиск, без в крайна сметка да ги изпълнява.
Други обаче се опасяват, че той може да бъде окуражен от силен народен мандат и по-голяма подкрепа в двете камари на Конгреса.
„Европейският съюз е много, много лош за нас“, заяви Тръмп пред репортери във вторник. „Така че те ще бъдат подложени на мита. Това е единственият начин ... да постигнете справедливост“.

Много страни от ЕС имат експортно ориентирани икономики. Те вече се сблъскват с по-високи разходи за енергия заради войната в Украйна и забавяне на търговията с Китай и не се радват на идеята за нов фронт със САЩ.
„Навлязохме в нова фаза на преговорите със САЩ“, заяви говорителката на френското правителство Софи Примас пред репортери преди срещата. „Отношенията с президента Тръмп са транзакционни. Трябва да бъдем толкова решителни, колкото и САЩ, трябва да покажем силата си“.

Както Макрон - който загуби предсрочните избори миналата година и само през 2024 г. е имал четирима министър-председатели - така и Шолц, който изостава от консервативния си съперник в проучванията преди изборите в Германия следващия месец, са политически отслабени у дома.

Макрон и Шолц  се разминават по много въпроси през последните години, което забавя вземането на решения в ЕС и оставя празнота в лидерството, която институциите на ЕС се борят да запълнят.„Френско-германските отношения трябва да се затоплят много силно и много бързо“, заяви източник от френското правителство, говорейки при условие за анонимност. „Европа няма да бъде възобновена без силна френско-германска двойка.“
Но докато водещи германски политици настояват за споразумение за свободна търговия между Европа и САЩ, Франция твърди, че ЕС трябва да отхвърли икономическата принуда и да приложи контрамита, ако бъде атакуван.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа