"Маркет линкс": За 51% отговорност при неуспех на това НС носят всички партии и президентът

Маркет линкс: За 51% отговорност при неуспех на това НС носят всички партии и президентът

"Маркет линкс": За 51% отговорност при неуспех на това НС носят всички партии и президентът

51% смятат, че политическата отговорността при неуспех на това Народно събрание да гласува редовен кабинет би била на всички политически сили, включително и на президента. 14% смятат, че отговорността би била на ГЕРБ, а 6% на „Продължаваме промяната“. Това показват данните от ново проучване на „Маркет ЛИНКС“. Национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и “Маркет ЛИНКС”, проведено сред 1022 лица над 18 г. в страната в периода 10-20 декември 2022 г. по методите на пряко, лично интервю и онлайн анкета. 

„За съжаление, от гледна точка политическата ситуация в страната българските граждани дават много ниски оценки. Изразяват своето опасение и страхове от това как ще се развива България като цяло“, заяви социологът Добромир Живков. 

По думите му всички обществени очаквания са свързани с това дали ще има редовен кабинет. „Виждаме голям спад на удовлетворението от развитието на страната. Около 10% смятат, че страната се развива в позитивна посока, докато близо 85% смятат, че страната се развива в негативна посока. Това са исторически ниска нива на измерване на този индикатор“, добави социологът. 

Доверие в политическите фигури

За първи път се отчитат малко по-висока степен на недоверие към президента, отколкото на доверие. 

„През годините той се радваше на доверие от около 55%. Сега 40% от анкетираните имат доверие на президента Румен Радев, а 41% нямат такова“, каза Живков. 

43% нямат доверие на служебния премиер Гълъб Донев, докато 18% имат доверие. По настоящем правителството, и в частност служебният премиер, остават в сянка, основния фокус е върху политическите лидери и всички те отбелязват спад през последните месеци. 

Според социолога политическата криза води до спад на доверието в политическата класа. 

76% от запитаните нямат доверие на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ и бивш премиер Кирил Петков, докато 19% му имат доверие. 

71% нямат доверие на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, а 18% му имат доверие. 

54% нямат доверие на лидера на „Български възход“, а 16% му имат доверие. 

70% от запитаните нямат доверие на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, а 13% му имат доверие. 

Също 70% нямат доверие на съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов, докато 11% му имат доверие. 

75% от анкетираните нямат доверие на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Асен Иванов, а 11% му се доверяват. 

На този фон 80% нямат доверие на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, спрямо 11%, които му имат доверие. 

76% от анкетираните нямат доверие на лидера на БСП Корнелия Нинова, докато 10% ѝ имат доверие. 

Машинно гласуване

57% смятат, че е важно да има машинно гласуване, за да има честни избори, 25% не подкрепят това твърдение, а 18% не могат да преценят.

„За съжаление, готовността за гласуване намалява. Понастоящем готовност за гласуване изразяват само твърдите партийни електорати“, заяви Добромир Живков. 

32% заявяват, че твърдо ще гласуват, 26% със сигурност няма да гласуват, 16% се колебаят. 

Нагласи при предсрочни избори 

Според анкетираните при предсрочни избори първа политическа сила е ГЕРБ, втора е „Продължаваме промяната“, трета ДПС, четвърта „Възраждане“, следвани от БСП, „Демократична България“, „Български възход“ и „Има такъв народ“. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ