Министърът на образованието: Няма да има предпоставки да се увеличават таксите за студентите

Няма да има предпоставки да се увеличават таксите за студентите платено обучение след промените в Закона за висшето образование, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред журналисти в Народното събрание.
Според програмата на парламента депутатите трябва да гласуват днес на първо четене промени в Закона за висшето образование.
Надяваме се да бъде приет до края на месеца, при всички случаи ще влезе в сила за идната учебна година. Няма да има предпоставки, административно, да се увеличават таксите за студентите платено обучение, каза още министърът, цитиран от БТА.
За днес е насрочен студентски протест в София заради повишените такси за студентите в платеното обучение във висшите училища.
Първо, става дума за платеното обучение само и това е следствие на завишената издръжка, която ние започнахме да получаваме в различните професионални направления, коментира в ефира на БНТ ректорът на Софийския университет "Св.Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев и уточни, че води разговори със студентите.
"Винаги, когато такива сложни процеси се управляват през формули се стига до подобни ситуации. Таксите от платеното обучение се определят основно от три компонента - издръжката, която получават различните висши училища, таксите, които плащат редовните студенти, и коефициента, който имаме за качество. И накрая комплексна оценка. И тъй като Софийският университет е водещ в повечето професионални направления при нас най-много се качва с този коефициент размерът на таксата", каза още проф. Вълчев.
По думите му, в природните направления издръжката трябва да е по-висока, тъй като има лаборатории и повече апаратура. Според ректора на СУ тези примери са били "леко преекспонирани".
Проблемът не е изкуствено създаден, но е преекспониран, заяви проф. Георги Вълчев.
Проф. Вълчев каза, че министърът на образованието е започнал една мащабна реформа и "дай, Боже, да има политическата и обществената подкрепа това да се случи".
"Ние предложихме да се редуцира до 60% тази сума, тъй като все пак трябва има икономическа логика. Не можем да вървим към цялостно оразмеряване на студентите, които са държавна поръчка с тези, които са платено обучение. И второто, което предложихме и което е изключително важно действително да се приеме този принцип на "завареност". Когато поемем ангажимент към студенти не можем така в движение да сменяме такси", добави проф. Вълчев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.