МВР предлага по-тежки наказания при трафик на нелегални мигранти с промени в Наказателния кодекс

МВР предлага по-тежки наказания при трафик на нелегални мигранти с промени в Наказателния кодекс

МВР предлага да се налагат по-тежки наказания при трафик на нелегални мигранти. Предложенията са разписани в законопроект за изменение на Наказателния кодекс. Сред тях са конфискуване на имущество, както и налагане на глоби в големи размери, когато се ползват автомобили под наем или на лизинг. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет вътрешният министър Иван Демерджиев, който вече е изпратил писма до всички парламентарни групи в НС, съдържащи въпросният законопроект. 

По думите му, целта на законопроекта е да бъде подпомогнато МВР в борбата с нелегалния трафик на хора, както и да бъдат защитени ефективно полицаите. Това се случва след зачестилите случаи на гонка между полицията и бусове с мигранти, някои от тях отнели живота на български полицаи. 

"Целим да избегнем честите случаи на условно осъждане, целим да улесним и разследването. Предвиждаме конфискация на автомобилите, с които се извършва трафика, когато са собственост на лицата, возещи мигранти, както и за плащане на глоба в размер до десет пъти стойността на моторното превозно средство, когато това МПС не е собственост на този, който превозва мигрантите. Лицата, които ние спираме и задържаме, след ден-два или три отново се озовават на пътищата. Не мога да приема човек, пряко отговорен за смъртта на двама полицаи, да получи условна присъда. МВР не може да бъде оставено само", посочи министърът. 

Демерджиев отбеляза, че четири пъти е увеличен натискът към границата, но не е вярно, че се пропускат повече мигранти навътре в страната.

"В началото на месец септември опитите за проникване на българска територия са били около 1600 на ден. Сега те са сведени до 350 - 400 на ден. Турската страна ни помага много активно. Много по-малко хора проникват на нашата територия. Те обаче използват модерни и мощни автомобили", отчете Демерджиев. 

"В този трафик се включиха лица от всякакви националности вече. Нашият анализ сочи, че основната причина за това са ниските наказания за този тип престъпност в България и това, че не са криминализирани всички деяния, свързани с този трафик. Считаме, че докато това не бъде променено, ние ежедневно ще се борим с такива прояви и все повече лица от криминалния контингент на цяла Европа ще се занимават с това в България", каза вътрешният министър.

От приключили 2485 дела за трафик през 2021-2022 г. само по 158 от тях има наложени ефективни наказания, а 1442 са завършили със споразумения, отчете още министър Демерджиев.  

"Държавният глава ще разгледа оставката на главния секретар на МВР и приложените към нея материали и в най-скоро време ще се произнесе. Разглеждането на оставката на заместник главния секретар на МВР е в моята компетентност, проведох вече среща с него, запознах се с материалите, които се отнасят до встъпването му в длъжност и ще взема решение съвсем скоро", каза в коментар вътрешният министър относно оставките на главния секретар на МВР и неговия заместник, заради инцидент, при който тежко пострада полицай. Попитан дали самият той е готов да подаде оставка, Демерджиев каза, че няма информация да му е искана оставката. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ