Напрежение в Столичния общински съвет заради сливане на две столични болници

Напрежение в Столичния общински съвет заради сливане на две столични болници

Сливането на Четвърта и Втора МБАЛ в столицата предизвика напрежение сред политическите сили в местния парламент. На днешното заседание на СОС, съветниците разгледаха доклада, с който двете лечебни заведения се обединяват заради усложненото финансово състояние и недостиг на медицински кадри във Четвърта градска болница. Въпросният доклад бе отхвърлен в ресорните общински комисии, а окончателното решение предстои да се вземе на сесията, предава БНР. 

През вчерашния ден общински съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България Спаси София“ и „БСП за България“ се срещнаха с работещи в лечебното заведение, които са против обединяването. Днес служители дойдоха в сградата на Общината, за да изразят нежеланието си от подобно действие и настояха да се вземе решението да се запази болницата, без да се стига до сливане, като се пренебрегнат политическите пристрастия и надделее разумът.

Саад Алуани, зам.-председател на ресорната общинска комисия и съветник от ПП-ДБ (СС) посочи, че Четвърта градска болница има дългогодишна история в обслужването на софиянци по клинични пътеки, които са недофинансирани по Здравна каса, както и има договор със Столичната община за лечение на пациенти, които са здравно неосигурени. Той подчерта, че ключово значение за днешното решение ще имат БСП и по-малките политически групи в общинския съвет.

Според Борис Бонев, председател на групата на ПП-ДБ (СС) в СОС не е направено нищо, за да бъде спасена болницата. „Абсолютно никакъв опит не е направен Четвърта градска болница, една от най-старите в София, в която работят стотици хора, да бъде спасена тогава, когато е попаднала в затрудненото финансово състояние. Предложихме да бъде назначен изп.-директор, тъй като досегашният е в предизвестие за напускане. А за това разбрахме напълно случайно след като по време на заседание на Комисията по здравеопазване, където той представяше съвсем друга тема, го съобщи“, каза той. 

Председателят на здравната комисия Ваня Григорова от БСП заяви, че откакто е част от СОС всички съветници са били на мнение, че болниците трябва да се слеят, тъй като Четвърта МБАЛ - София дългосрочно трупа загуби. Тя посочи, че на 4 юли е получила SMS от зам.-кмета по финанси и здравеопазване в СО Иван Василев, че се подготвя доклад за вливането и моли тя да бъде сред съвносителите.

„Във въпросния разговор той ме пита дали имам нещо против да се разпише и че сградите няма да бъдат приватизирани. Аз му отговарям, че чука на отворена врата и разбира се не искам да бъдат приватизирани. И този текст също присъства в доклада. Докато миналата седмица се оказва, че г-н Василев вече отказва да подпише собствения си доклад“, добави Григорова. 

Григорова, заедно със зам.-председателя на здравната комисия Антон Койчев от ГЕРБ разписват доклада и когато го представят за включване в дневния ред на последно заседание на СОС преди лятната почивка, тя разбира, че позицията на ПП-ДБ (СС) вече е друга и те ще оздравяват лечебното заведение.

Антон Койчев подчерта, че няма да се унищожава Четвърта градска болница. „Ние ще направим усилия чрез обединението да спасим болницата, да надградим общинското здравеопазване. Хората ще имат по-достойни възнаграждения, местата им са гарантирани, ако желаят да продължат да работят там“, каза Койчев. 

От своя страна зам.-кметът по финанси и здравеопазване в Столичната община Иван Василев каза, че в Столичния общински съвет има управляващо икономическо мнозинство и това е проличало с този доклад. Така той аргументира отказа си да подпише доклада.

„На 19 юни, на заседание на Комисия по здравеопазване, разгледахме писмо от доц. Иванов, който е изп.-директор все още, че договорът на Четвърта градска със Столичната община приключва в края на юни. И от 1 юли нататък заплатите на служителите не са гарантирани, тъй като половината от средствата, от приходите на болницата, идват от Здравната каса, а другата половина от общината. Именно на това заседание ние разбрахме, че доц. Иванов си е подал предизвестието за напускане към председателя на СОС, който обаче не го е изпратил към Комисията по здравеопазване“, добави Василев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ