Новата топдипломатка на ЕС нарече "непремливо" насилието над протестиращи в Грузия

Новата върховна представителка на ЕС по външната политика и политиката на сигурност Кая Калас нарече днес "неприемливо" разпръскването със сила от полицията в Грузия на проевропейските демонстрации, които се проведоха за трета поредна нощ, съобщи АФП.
"Ясно е, че използването на насилие срещу мирни протестиращи не е приемливо и че грузинското правителство трябва да уважава волята на грузинския народ, каза Калас по време на посещение в Киев. Тя добави, че ставащото в Грузия е довело до "ясни последици" за отношенията с ЕС.
Калас, която встъпи в длъжност днес, заяви, че са били предложени различни варианти на 27-те държави членки на ЕС за това как да реагират, включително налагане на санкции.
Решението на грузинското правителство да преустанови усилията си за присъединяване към ЕС предизвика политическа криза в южнокавказката страна, където десетки хиляди хора излязоха по улиците, за да поискат нови избори, въпреки че полицията предприе жестоки репресии срещу протестиращите, съобщи POLITICO.
В събота вечерта около 100 000 протестиращи образуваха барикади около парламента, а от сградата на Народното събрание се виждаше огън. Властите използваха водни оръдия и пуснаха сълзотворен газ в тълпите, а видеоклипове, публикувани в интернет, показаха как полицаи насилствено нападат невъоръжени демонстранти.
Размириците, които ескалираха в продължение на три поредни нощи на протести, идват, след като министър-председателят Иракли Кобахидзе заяви, че Грузия вече няма да се стреми активно да се присъедини към ЕС и ще откаже финансиране от блока поне до 2028 г., въпреки че преди това обеща да стане член на ЕС до края на десетилетието.
Поредица от висши служители, включително грузинските посланици в Италия, Холандия и Литва, подадоха оставки в знак на протест срещу този ход, както и заместник-министърът на външните работи Темур Джанджали.
„Това, което виждаме, е, че тази съпротива наистина е надхвърлила предишни публични демонстрации“, каза Тинатин Ахвледиани, старши изследовател в отдела за външна политика на ЕС в Центъра за европейски политически изследвания. „Управляващата партия „Грузинска мечта“ е в беда, защото е трудно да се види как могат да оправдаят това изявление, предвид широката подкрепа за присъединяване към ЕС, и изглежда, че ще използват всичките си сили, за да накарат хората да млъкнат.“
В събота вечерта грузинският президент Саломе Зурабишвили – която преди това обвини „Грузинска мечта“ в манипулиране на парламентарните избори през октомври – настоя, че правителството „няма мандат“ да остане на власт. Размириците, каза тя, „не са революция, а стабилност“ и призова ЕС да се намеси, за да наблюдава нов кръг от гласуване.
В резолюция, приета в четвъртък, Европейският парламент се съгласи, че изборите не са били „нито свободни, нито честни“, повтаряйки опасенията на международни наблюдатели на избори, които предупредиха, че процесът е бил помрачен от сплашване и купуване на гласове. „Грузинска мечта“ беше върната на власт със значително мнозинство въпреки нарастващите опасения относно раздялата й с ЕС – и широката обществена подкрепа за присъединяване към блока. Говорейки пред POLITICO, Натали Луизо, френски евродепутат и заместник-председател на парламентарната асоциация ЕС-Грузия, каза, че новото ръководство на блока – министърът на външните работи Кая Калас, бъдещият председател на Европейския съвет Антонио Коща и шефът на разширяването Марта Кос – трябва да се издигнат до посрещнете предизвикателството. „Силно ги насърчавам да отидат в Тбилиси, да се срещнат с президента и протестиращите и да поискат нови избори“, каза Луизо.
Представители на ЕС обявиха през юли, че молбата за членство на Грузия е била замразена, след като управляващата партия въведе поредица от законодателство в руски стил, заклеймявайки подкрепяните от Запада неправителствени организации като „чуждестранни агенти“ и потискайки правата на LGBTQ+. Властите използваха сила, за да разпръснат тълпите, протестиращи срещу правилата, използвайки сълзотворен газ и палки, докато опозиционери бяха задържани и бити.
САЩ наложиха санкции на политици и полицейски началници от Georgian Dream заради насилието.
Специалният докладчик на ООН за свободата на събранията Джина Ромеро заяви, че съобщенията за полицейско насилие през уикенда са „смущаващи“ и призова "Грузинска мечта" „да зачита правото на свобода на мирни събрания“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.