Оптимизират администрацията в Министерството на иновациите и дигиталната трансформация

Общество

Първото нещо, което направихме, е да предложим нова структура на обединеното вече Министерство на иновациите и дигиталната трансформация. Заварихме 19 дирекции, предлагаме те да станат 8, оптимизираме щатните бройки с намаление от 120 души. Това заяви в ефира на БНТ министърът на иновациите и дигиталната трансформация Иван Василев.

"Общата численост беше 589 души на двете министерства със 70 незаети щатни бройки. В новата структура ще работят драстично по-малко хора, но вярвам че това няма да се отрази нито на ефективността, нито на качеството на работата. Точно обратното - ще го повишим чрез оптимизиране на процеси, чрез развитие на кадрите в администрацията и чрез внедряване на нови технологии", поясни той и потвърди, че реално ще бъдат освободени 50 души.

Василев каза още, че от самото начало вече се работи по няколко ключови информационни системи и програми, които да повишат както прозрачността на разходването на публичните средства чрез платформата СИГМА, така че да се намалят цените за хората чрез технологии и мобилно приложение, което съвсем скоро ще бъде пуснато.

"Тази нова амбициозна структура и визия за нова работа на администрацията, която предложихме, е само първата стъпка от серия такива, които ще следват и не само в министерството, а и във всички други структури, които са под контрола на министерството. Така, че в следващите седмици и месеци ще направим оптимизация и подобряване на ефективността във всички други институции, които контролираме", добави той.

Василев разкри, че средната заплата във вече обединеното министерство е около 1800 евро, но уточни, че има и служители, които получават много по-малко от това, а има и такива, които получават много повече.

"Важно е хората да получават едно достойно възнаграждение, но все пак трябва да бъдат и стимулирани да се развиват. На пазара на труда в частния сектор - да, има възможност за тези хора да се развиват и там и държавата трябва да бъде едно привлекателно място за тези, особено IT специалисти, които разчитаме да направят този технологичен прогрес в държавната администрация и да направим един устойчив икономически растеж на база на технологичните компании, които се развиват в България", каза още той.

Василев допълни, че ще бъдат направени анализи и ще проведат разговори с финансовото министерство, за да има нормализиране на възнагражденията в публичния сектор, които по думите му, в някои сектори бяха доста раздути през последните години.

Нашата амбициозна задача е да трансформираме изцяло процесите и работата на държавната администрация на първо място и да оптимизираме процесите така, че всъщност те да бъдат незабележими за хората и държавата да не изисква от тях документи, които тя самата е издала, добави още министърът.

Василев даде пример за това, когато официално е трябвало да бъде назначен като министър, са му изискали документи, които държавата сама му е издала - трудова книжка, копие от диплома за завършено висше образование - на хартия. Василев беше категоричен, че това трябва да приключи и то ще започне да приключва стъпка по стъпка в следващите месеци.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“