Парламентът с единодушно решение за напредъка на Северна Македония за членство в ЕС

Парламентът с единодушно решение за напредъка на Северна Македония за членство в ЕС

Парламентът прие единодушно със 194 гласа "за" решение за напредъка на Северна Македония в процеса на присъединяване към Европейския съюз. Предложението беше внесено от "Има такъв народ". 

В текста македонските власти са призовани да спазват поетите през 2022 година договорености, включващи вписването на българите в конституцията, а предоговарянето е определено като неприемливо.

С решението се подчертава, че европейския консенсус е договореност между страната кандидат член за Европейския съюз от една страна, и Съюзът като цяло от друга, поради което не представлява двустранен въпрос. 

Призовават се институциите на Европейския съюз да продължат усилено с действията си за гарантиране правата на българите в Република Северна Македония, както и тези на останалите общности, включително на правото им да съхраняват и да развиват своето културно историческо наследство, език, родова памет, идентичност, предава БНР.  

"България няма да отстъпи от договорките със Северна Македония - условията, които са ѝ поставени, за присъединяването ѝ към Европейския съюз. Не бива европейският, сдържан, дипломатичен тон и поведение на България в абсолютен контрапункт на много истеричното понякога поведение на други държави да бъде бъркано с липса на активност. Не само в последните дни, но и въобще политиката на България по отношение евроинтеграцията на Западните Балкани и конкретно на нашата западна съседка РСМ е устойчива и твърда. България ще продължи да спазва споразумението от 2022 г. Ние няма да отстъпим нито на сантиметър от него", каза външният министър Георг Георгиев

Той увери, че в ЕС няма "никаква нагласа" да омекнат пред исканията на Северна Македония и да придвижат членството им без да са вписали българите в конституцията. 

"Аз съм много озадачен как представители на държава кандидат за член използват много фриволни формулировки, както и от къде те имат изпреварваща вътрешна за европейски институции информация, но това е тема, на която може би трябва самите евродепутати да обърнат внимание. Призовавам всеки, който иска да бъде част от европейската система от ценности, решения и институции, да спазва европейските правила. Няма как да бъдеш в ЕС, ако не искаш да се държиш европейски", коментира Георгиев.  

Тома Биков от СДС подчерта, че това не е първата декларация с консенсус, но все пак трябва да се мисли за образа на България в Северна Македония. "Обикновено се присещаме за Република Северна Македония, когато някой ни обиди от другата страна на границата. Мисля, че е редно нашето внимание да е насочено натам добронамерено, в интерес на истината не само към онези хора, които смятат, че са българи. Там живеят различни хора, с различен етнос, с различни религии. Ние трябва да имаме отношения с всички тях", каза Биков. 

"Всички разбраха най-накрая, че единственият начин да се защити интересът на българите в Република Северна Македония е, когато българската позиция е европейската", коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков

Тошко Йорданов от "Има такъв народ" подчерта, че предстои още много работа. "ПАСЕ имаше наглостта да каже, че искат от България да не поставя повече условия, пропускайки факта, че на всичко, което е в преговорната рамка, те вече са се съгласили и че ние други условия нямаме, а не да избягват от това и да казват, че приемането на Конституцията е край и оттам нататък ние трябва да ги приемем. Това ние не го обясняваме достатъчно добре на нашите европейски партньори. Приели са френското предложение. Наричаме го консенсус. Оттук нататък ние не трябва да мърдаме и милиметър назад, защото иначе ще видят Европейския съюз след 3658 години, в най-добрия случай", заяви Йорданов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Румен Радев: Начинът е нова политическа алтернатива да се противопостови на завладяването на страната
Борба с водната криза: Англия строи два нови язовира за първи път от 30 години
Американската певица Тейлър Суифт успя да придобие правата върху всичките си песни
На днешната дата, 31 май. Международен ден за борба против тютюнопушенето
Четвърт милиард пчели излетяха на свобода от преобърнат камион в САЩ, властите предупредиха населението
Rakuten Viber представя нови интерактивни инструменти за по-ефективна бизнес комуникация
Премиерът Росен Желязков прие покана на Зеленски за срещата "Украйна-Югоизточна Европа"
Тръмп подготвя двойно увеличение на митата за внос на стомана и алуминий