Парламентът задължи служебния кабинет до 7 дни да внесе законопроектите по Плана за възстановяване
Парламентът задължи служебния кабинет в 7-дневен срок да внесе законопроектите, свързани с искането до Европейската комисия за второ плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост. Предложението дойде от парламентарната група на ГЕРБ-СДС и беше прието със 173 гласа "за", 27 "против" и 17 "въздържал се". В рамките на 14 дни пък вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов ще трябва да внесе обхватен анализ на риска по плана при прогнози данни към 31 декември т.г., решиха още депутатите.
В мотивите за решението се посочва, че приемането на предвидените 19 законодателни изменения за получаването на второто плащане е само част от всички реформи и мерки, които следва да приеме парламентът. Отбелязва се още, че след второто плащане има още седем такива срещу 258 амбициозни цели, свързани с провеждането на реформи и изпълнение на инфраструктурни проекти. Необходимо е спешно стартиране на всички покани за финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост, за да се компенсира едногодишното закъснение и опасността от загуба на средства, пише още в мотивите.
Дебатите по темата продължиха повече от два часа.
Делян Добрев от ГЕРБ обвини предишните управляващи, че са забавили получаването на средства заради лобистки интереси в енергетиката. "Появиха се два лобистки проекта в сферата на енергетиката. Това е причината да се забави плана. Един милиард евро за батерии, 200-300 милиона евро за геотермална енергия - неща, които бяха вкарани в плана единствено от лобистки интереси, свързани според мен, с комисионни", каза той.
От "Възраждане" се обявиха против Плана за възстановяване и устойчивост заради ангажимента за закриване на въглищните централи, което застрашава енергийната ни сигурност. "Лишаването на България сега от тези ТЕЦ-ове и унищожаването им, без значение дали тук се водеше преди малко спор дали през 2023-та, или 2038-ма, или не знам си коя година, ще бъде една голяма капитална, стратегическа, геополитическа грешка на България", на мнение е лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
От "Продължаваме промяната" отхвърлиха обвиненията и призоваха темата да не се използва като "политическа дъвка". "Очевидно четенето с разбиране не ви е силна страна, защото, ако бяхте прочели Плана за възстановяване и устойчивост, щяхте да видите, че затваряне на мощност няма. Няма. Няма нито един мегават мощност в Маришкия басейн, който трябва да бъде изваден или затворен", подчерта Асен Василев от "Продължаваме Промяната".
"Този план не трябва да се превръща за пореден път в една политическа дъвка, която се заиграва със страховете на цял един регион. Планът е единственият документ до момента, официално договорен с ЕК, който поставя 2038 г. като дата за затваряне на тези мощности", добави Радослав Рибарски от ПП. Той постави въпроса защо не са били поискани дерогации за азотни окиси, които трябва да са под 200 милиграма след 2025 г. "Това е притеснително за българските въглищни централи, тези емисии не могат да бъдат постигнати със сегашните технологии. 2038 е годината, 40% е намаляването на въглеродните емисии", добави той.
"Винаги сме твърдяли, че преходът трябва да бъде плавен, справедлив и да не застрашава по никакъв начин енергийната сигурност на страната. Ние извоювахме безсрочна дерогация за работа на ТЕЦ "Марица Изток 2". Що се отнася до парогазовата централа в плана, този проект е включен в рамките на служебното правителство, в което министър на финансите е бил Асен Василев, а министър на икономиката - Кирил Петков", посочи бившият енергиен министър в кабинета "Борисов 3" Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС.
"Обсъждаме законопроектите, необходими за Плана за възстановяване и устойчивост, чиято цел е да се реализира ускорен екологичен и цифров преход, а го обърнахме на дебат колко сме горди с въглищата и дървата си и това, че половин България се топли на въглища и дърва и произвежда ток от въглища. Наистина странна стана работата, ако това ни е повод за национална гордост, извинявайте нещо малко са ни сбъркани приоритетите", каза Станислав Анастасов от ДПС.
Започналите консултации при президента Румен Радев преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство също станаха обект на коментари от страна на депутатите. От "Демократична България" заявиха готовност да реализират мандат във всички форми. От "Продължаваме промяната" бяха категорични, че няма да подкрепят правителство с първия мандат на ГЕРБ-СДС. От "Възраждане" прозряха, че няма да има правителство в този парламент. От "Български възход" изразиха надежда консултациите при президента да спомогнат за засилването на диалога между парламентарните сили. А БСП размишляваше, че при въпросните разговори с Радев ще направи всичко възможно да се реши въпросът с бюджета.
"Ние по принцип сме готови да реализираме мандат във всички форми – като мандатоносител, и да подкрепим при условия, които ясно сме определили. Конкретно в тази ситуация готовността за третия мандат има смисъл да се обсъжда, след като видим как се развият нещата с първия и втория. Това е сериозният подход", отговори съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов на въпрос дали коалицията е готова да вземе третия мандат. По думите му след първия и втория мандат ще се види по-ясно съотношението между партиите, техните сходства и различия. "Определили сме три приоритетни теми за нас, по които не виждаме смисъл да се разговаря за отстъпки по тях", добави той.
"Продължаваме Промяната" осъзнава огромната важност на това да бъде съставено правителство, но няма да подкрепи правителство с първия мандат на ГЕРБ-СДС", каза зам.-председателят на ПГ "Продължаваме Промяната" Петър Куленски. Той подчерта, че съставянето на правителство е важно с оглед на законите, които трябва да се приемат по Плана за възстановяване и устойчивост, както и за Закона за държавния бюджет. Куленски припомни, че са обявили 16 приоритета, по които ще работят в този парламент. "За нас е много важно да има бюджет за следващата година, така че очакваме служебното правителство да понесе отговорност и да внесе в Народното събрание такъв бюджет, по който ние да работим", добави депутатът.
Няма да има правителство в този парламент, смята лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. По думите му това е станало ясно още при избора на председател на Народното събрание, за който трудно се е намерило компромис. "Какво да говорим оттук насетне за съставяне на кабинет, за формула на власт, която обединява минимум три, а най-вероятно и четири партии. Това на практика е невъзможна задача в този парламент", посочи той. Костадинов не очаква при консултациите при президента да се постигне консенсус между партиите и добави, че "Възраждане" е готова да разговаря с всеки, но само за политики.
Ако има конструкция, около която да се обедини потенциално мнозинство за правителство, тогава ще имаме хоризонт за работа, заяви лидерът на "Български възход" Стефан Янев. Той се надява консултациите при президента да спомогнат за засилването на диалога. По думите му обаче Народното събрание е мястото, където различията между формациите трябва да бъдат изгладени.
"Аз съм убеден, че президентът, в разговорите с парламентарните групи за съставяне на кабинет, ще направи всичко възможно да създаде условия, така че да се реши въпросът с бюджета за следващата година", коментира проф. Румен Гечев от "БСП за България". "Ние вчера настояхме в пленарната зала, ще настояваме и в разговорите си при президента, ако обичат, колегите от служебния кабинет да си изпълнят законовото задължение и да внесат проектобюджета, за да можем ние да работим", каза той.
И още, депутатите решиха да разделят правната комисия в Народното събрание на две постоянни комисии - Комисия по конституционни въпроси и Комисия по правни въпроси. Идеята дойде от редиците на ГЕРБ-СДС, а предложението беше прието единодушно от народните представители.
Петър Чобанов от ДПС оглави Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание. За заместник-председатели бяха избрани Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС, Венко Сабрутев от "Продължаваме Промяната", проф. Румен Гечев от "БСП за България" и Владислав Панев от "Демократична България". Съставът на комисията беше гласуван анблок с 225 гласа "за", без "против" и "въздържал се". Комисията се състои от 23-ма членове - шестима от ГЕРБ-СДС, петима от "Продължаваме Промяната", четирима от ДПС, трима от "Възраждане", по двама от "БСП за България" и "Демократична България" и един от "Българския възход".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.