Първи политически коментари след вота на недоверие
"Днес гласувах "против" не защото лидерите на ПП ми наредиха, а защото аз, Искрен Митев съм служител на народа и моите причини са съвсем простички, нормални, човешки - надеждата в очите на протестиращите, желанието за нормалност, думите на хората отвън, хората, за които работя, думи, често звучащи като завет: "Омръзна ни цял живот да протестираме. Тези не трябва да пипат власт! Моля ви, не се предавайте! Разчитаме на вас! Мафията вън! Трябваше да му дръпнете вратовръзката по-силно. Вдъхновен съм от вашите дела. Ние не си спечелихме нищо, ние си го изработихме. Имате нашата подкрепа! Браво! Кураж! Надежда! Предстоятпо-хубави времена, с вас сме, не се предавайте, ще бъдем на площада! Отново заедно. Промяната вече е започнала не с хората в парламента, а тези извън него. Те поискаха промяната и те ще бъдат гаранта това да се случи независимо от всичко, защото техният гляс е твърде силен, за да бъде заглушен дори от тази трибуна. Днес гласувах против статуквотои за промяната. Продължаваме промяната с българския народ заедно", каза Искрен Митев от "Продължаваме промяната" от трибуната на Народното събрание след гласуването на вота на недоверие срещу кабинета "Петков".
"Този парламент донесе само срам и позор за българската демокрация. Колкото по-скоро бъде изпратен в историята, толкова по-добре за България", каза председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов.
По отношение на думите на Кирил Петков към него, Костадинов заяви: "Човек обикновено казва това, което вижда и мисли сам за себе си. В Библията пише, че не бива да съдиш за другите по себе си. Ако той смята, че е ръководен от чужди посланици, нека да не мисли, че при нас е така. Правителството е изключително слабо и престъпно към българските национални интереси", допълни лидерът на "Възраждане".
"Депутатите не са проститутки да ходиш да си ги купуваш, както направи Кирил Петков. Купи си шест, ако има и други такива - да си купува и тях! Но това не е политическо поведение", каза в кулоарите на парламента председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.
"Това не е политическо поведение. Кирил Петков не знам къде е израснал, в коя конституция се е клел, определено българската Конституция я смята за парцал, с който си подпира леглото да не му се клати. Да се научи на политика, така че, когато вземат първия мандат, тъй като са най-голямата политическа сила все още и ако изпратят покани да разговарят с политическите сили, вероятно ще разговаряме. От начина, по който разговарят, може би ще последва нещо, под каквато и форма да е то", добави той.
По думите на Йорданов лицемерието в този парламент е издигнато на толкова високо ниво. "Ние бяхме прогонени от тази коалиция заради неспазването на коалиционното споразумение. Кой, каквото иска да се упражнява, знам какви глупости ще говорят за ГЕРБ и ДПС. Ние предупреждавахме от сигурно четири месеца, че по темата за Северна Македония вървят по въже, което му късат конците един по един, за арогантно поведение, за неколегиалност, в крайна сметка ни прогониха", заяви още той.
"Интересно ми е, ако в парламента влезе т.нар. френско предложение и бъде прието с гласовете на ПП, ДБ, ГЕРБ и що не и ДПС, тези дето зяха за коалиции какво ще направят, ще се самобичуват ли, самонаплюят ли, самосбият ли. Да им припомням ли как за зеления сертификат гласуваха заедно ГЕРБ с ПП, как ДПС услужливо излязоха от залата, за да може Пролет Велкова да стане член на СЕМ, при положение че държи речи в защита на педофили", добави Йорданов.
Вицепремиерът в оставка Асен Василев обяви пред bTV, че "Продължаваме промяната" вече започва да се готви за избори, след като вотът на недоверие мина в НС и кабинетът "Петков" бе свален със 123 гласа "за".
"Ние вървим към нови избори септември месец. Силно се съмнявам, че новото мнозинство може да излъчи правителство, след като дори не успяха да излъчат председател на НС. Рано или късно очаквахме да имаме сблъсък с мафията. Той се случи покрай бюджетната процедура. С парите за пътища и въобще със скандала около "Капитан Андреево" и всичко друго. Насложиха се редица кризи за мафията и така видяхме в залата една коалиция между ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и част от "Има такъв народ", каза той.
"Преди около три месеца в една от кратките ни срещи с Кирил Петков, той ме попита съжалявам ли. Да, съжалявам, че по рано не застанах срещу тази сган. По-добре късно, отколкото никога", коментира Христо Петров (Ицо Хазарта, бел. ред.). Той не е сигурен дали отново би се кандидатирал за народен представител.
"Това ще направи нашето управление още по-силно, защото ще успеем да консолидираме мнозинството и наистина да управляваме с хората, които са готови да вземат решения, а не получават своите сигнали и есемеси от Сараите, от диванчетата, от Банкя", каза пред хората през Народното събрание председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров.
"Очакваме да проведем консултации с всички депутати, които са готови да влязат в разговори с нас, да изразят своето мнение, да покажат своя морал и достойнство. След това очакваме президентът да ни връчи мандат, който ние ще изпълним и ще търсим подкрепата. Прогнозата е, че това е само една стъпка в отвоюването на държавата. Ще продължим да правим това, за което сме дошли. Хората зад нас показват, че тази промяна е необратима. Това е гражданското общество, което гарантира, че път назад няма. Македония беше просто една димка, която да отвлече вниманието на хората и да отвлече вниманието на депутатите. Камъкът, който обърна каруцата, бяха милиардите", каза още Андрей Гюров. По думите му, няма платформа, на която да работят с партията на Стефан Янев.
"Имаме ново мнозинство - ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и части от "Има такъв народ". Днес видяхме, че те провалиха кворума, не беше избран председател на НС, трябваше да гласуваме 2,4 млрд. лева от Плана за възстановяване и устойчивост, които да тръгнат към България", заяви Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната".
Ще направим опит за сформиране на кабинет от хора, които са обединени около нашата кауза, коментира Ананиев. Той обвини ГЕРБ и ДПС, че днес са действали лицемерно по темата Северна Македония.
"За историята ще остане, че това е първият успешен вот на недоверие, по-интересното е, че той се случи едва 6 месеца след началото на кабинета. Оттук-нататък политическия дебат може да доведе до ново правителство или предсрочни избори" заяви Росен Желязков от ГЕРБ-СДС.
Според него, изявата на протестиращите е форма на изразяване на политическа емоция, но в крайна сметка водещо правило е заложеното в конституацията. "На ход не е улицата, на ход е президентът", коментира Росен Желязков.
На въпрос дали не са налели вода в мелницата на "Продължаваме промяната" с вота на недоверие, Желязков каза, че многократно са били питани от своите привърженици именно кога ще внесат вот на недоверие.
"Ще намерим отговорността с първия мандат, когато започне новата рулетка да предложим правилната политическа формула, която да избегне пращането на страната в нови нива на криза и на хаос. Правилната политическа формула ще бъде обсъдена с мандатоносителя, има различни възможни формули, нито една няма да е комфортна за нас", заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
По думите му първо трябва да се види "Продължаваме промяната" каква визия има. "Ние сме готови да ги подкрепим, това е най-здравата политическа формула за търсене на решение, трябва да има диалогичност, трябва да има дълбока промяна в страната", допълни Христо Иванов.
"Поредното проамериканско правителство беше отстранено от парламента". Така Цончо Ганев от "Възраждане" коментира успеха на вота на недоверие срещу кабинета Кирил Петков.
"Правителство, което си тръгна най-вече заради това, че направи всичко възможно зелените сертификати да станат задължителни, ваксинацията да стане почти задължителна. Правителство, подкрепено от ГЕРБ и ДПС, за да стане така, че България да участва в санкциите срещу Руската федерация, респективно да плащаме 30% по-скъп газ в момента", посочи той.
По думите му, заради правителството България се е отказала от националните си интереси и суверенитета си по отношение на Северна Македония. "Френското предложение е да се откажем от всичко и да дадем легитимни права на ЕК да води преговори от наше име. Същите тези държави, които обещават, че ще защитят нашите национални интереси, само преди няколко дни гарантираха сигурността на Украйна. Видяхте какво стана там", каза още Ганев.
"ГЕРБ, ДПС, ИТН и "Възраждане" направиха един абсолютно безпринцепен сбор, за да свалят правителството. Ние ще продължим. Изтърпяхме цялото жило на това управление и един вот няма да ни изплаши. Призовавам всички депутати да се стегнат и в следващата една седмица да приемем на второ четене бюджета и закона за ДОО, иначе пенсионерите няма да получат пенсиите си, работниците – обезщетенията, а майките - майчинствата. Призовавам за национално отговорно поведение", посочи лидерът на БСП Корнелия Нинова.
"Като виждате днес новото мнозинство сформирано между ИТН, ДПС и "Възраждане". Днес Пеевски и Костадинов бяха заедно на протеста, успяха да свалят и победят едно правителство, което водеше България към едни по-добри времена. Тепърва предстои да се развърти конституционната процедура и се надявам разумът в българските депутати да надделее и България да има след това едно работещо правителство", заяви Георги Свиленски от БСП.
Заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов заяви, че няма коалиция между ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и ИТН на фона на днешното обединено гласуване срещу кабинета "Петков". Той добави, че не бива да се очакават бъдещи общи действия между тези парламентарно представени групи освен по важни теми като Северна Македония.
"Правителството на Кирил Петков е първото в историята на България, което е свалено след вот на недоверие. В този вот не трябва да се четат никакви бъдещи действия. Ние ще търсим съгласие с другите партии по въпроси като РС Македония, които са важни и по които трябва да се действа веднага. Разчитаме на партиите, които са заявили своята проевропейска и проатлантическа ориентация", заяви Митов.
Бившият външен министър коментира и изказването на Петков след падането, че то е резултат и от намесата на руския посланик Елеонора Митрофанова. "Петков си търси алиби, странностите му продължават. Той е започнал кампания", каза Митов. Той определи като непродуктивна политиката на кабинета да изолира опозицията по такава важна тема, каквато е РСМ.
"Ще внесем решение за РСМ утре. Трябва да задължим правителството да направи съответните ходове, за да договори и да защити националните интереси. Трябва да се подпишат двустранните протоколи и след това да се отиде на Съвет със съответната позиция", заяви още Митов.
"Правителството постигна големи успехи в социалната сфера. Не се срамувам от нищо, което е направило това правителство", заяви министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков. Според него цялото правителство, а и "БСП за България" като коалиционен партньор в него, от чиято квота е той, са се стремели да водят предвидима и устойчива във времето политика. Гьоков допълни, че единственият начин пенсионерите да получат следващите си пенсии в увеличен размер, е актуализацията на бюджета да бъде направена до края на седмицата. Той призова депутатите "да проявят разум" и да подкрепят заложените в актуализацията социални и антиинфлационни мерки.
"Вотът на недоверие е част от борбата. Това е демократична процедура", заяви депутатът от "Продължаваме Промяната" и бивш председател на парламента Никола Минчев. Той заяви, че е трудно да се каже дали в четвъртък ще бъде избран негов наследник на най-високия пост в държавата. "Ние ще бъдем там, да видим дали и те ще бъдат", коментира Минчев. И подчерта, че е готов да помага на новия председател, ако има нужда от това.
"Не подготвяме нова партия, това са спекулации", каза министърът на спорта в оставка Радостин Василев. Той посочи, че не е получавал покана да се присъедини към "Продължаваме Промяната", след напускането му от "Има такъв народ", както и че не е обмислял такъв вариант. Заедно с Василев от партията на Слави Трифонов си тръгнаха и шестима народни представители, които подкрепиха правителството по време на днешното гласуване в пленарна зала.
"Не съм формирал становище какво мога да правя от тук нататък, нито съм получавал покана. Разговаряме с колегите, оказа се, че имаме голяма подкрепа и може да разсъждаваме върху нещо заедно. Това, което излезе като информация за създаване на партия, е спекулация", заяви Василев. Той посочи още, че повече от три месеца не е влизал в контакт с лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов, включително и след като публично обяви решението си да напусне партията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.