Политическите реакции за трусовете в четворната коалиция
Шест месеца след идването на власт на кабинета "Петков" мощни трусове разлюляха четворната коалиция, след като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов обяви, че изтегля министрите си от управлението. Оказа се, че така коалицията губи и парламентарното си мнозинство, което поставя под въпрос и нормалната работа на парламента. Това пролича още в първия ден след обявеното вчера от Слави Трифонов решение да изтегли министрите си от правителството и да сложи край на участието на ИТН в управляващата коалиция.
Днес парламентът трудно събра кворум от 121 депутати за започване на заседанието, тъй като народните представители от ГЕРБ-СДС не бяха в пленарната зала. Атанас Славов от "Демократична България" беше 121-вият регистрирал се депутат, след което председателят на Народното събрание Никола Минчев обяви, че има кворум и откри пленарното заседание. Процедурното съобщение "има кворум", този път предизвика аплодисменти в залата.
А ето и какви са политическите реакции, споделени преди началото на днешното парламентарно заседание, за разразилата се вчера политическа буря.
"Групата ни е единна, няма да получат нито един депутат", заяви депутатът от ИТН Ива Митева на влизане в парламента. Според нея, формалният повод да напуснат управлението е, че много трудно работят, включително и на коалиционните съвети и по много въпроси не са получавали отговори, а комисиите в НС не работят. На пръсти се броят хората там, които разбират, каза Митева за състава на правната комисия.
"В тази ситуация най-лошото е да се говори с квалификации или да търсим и да обиждаме конкретни личности. Няма да го направя. Едно е ясно обаче – вчера, по време на пресконференцията на ПП - от страх – разчетете го и като кризисен PR, и като ситуация, в като те нямаха решение какво да правят, министър-председателят показа истинското си лице. То не беше по-различно от това на Бойко Борисов, който преди няколко парламента предлагаше по 10 депутати, за да осигури кворум в парламента", коментира Станислав Балабанов от ИТН.
Мостовете между "Има такъв народ" и останалите коалиционни партньори не са прекъснати, особено с частта извън "Продължаваме промяната, коментира Любомир Каримански от "Има такъв народ", който поясни, че ще подкрепят бюджета в социалната политика. По думите му, парламентът ще си работи, както досега.
"Няма вариант да затрудня приемането на бюджета, ще съдействам с каквото мога. Ще го подложа на гласуване така, както народните представители в комисията по бюджет и финанси гласуват, такъв ще бъде резултатът. Първо ще се гласуват соицалните мерки в бюджета за ДОО и след това социалните, така както е в Закона на държавния бюджет", каза той.
Каримански не уточни кога министрите на ИТН ще подадат оставка, но коментира, че сега не е моментът да се говори за нови избори. Той отрече партията му да е водила разговори с президента за кабинет на малцинството.
От "Демократична България" ще търсят начин управлението да бъде укрепено, каза Атанас Атанасов от ДБ след излизането на ИТН от коалицията.
"Каквото и да ви говорят, да знаете, че става въпрос за пари. В тази тежка ситуация на война и икономически предизвикателства е безотговорно да оставим държавата без управление", посочи той.
По въпроса дали Бойко Рашков ще бъде избран за шеф на КПКОНПИ, Атанасов каза: "Той има качества за тази позиция, доказал го е от годините".
"Нямам окончателен отговор как ще продължи работата на правителството, защото той зависи от мандатоносителя и всички формации в парламента", заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
"Обсъдихме всички аспекти на ситуацията, най-важното в момента е да се приеме бюджетът, защото това е въпрос на отговорност към всички онези хора, които очакват помощ. Всяка една от партиите ще има своите колективни органи през следващите дни и тогава ще можем да заемем по-ясни позиции. В момента никой не може да каже накъде върви тази страна и това се дължи на конкретни хора от ИТН. Те взеха това решение без да поискат преразглеждане на коалицията, просто решиха да хвърлят страната през прозореца. Страната не е готова за избори. Правителството на малцинството в един парламент с такъв набор от политически сили означава да се намери формула за търсене на подкрепа, за да не изглежда тя въпрос на някакви пазарлъци", добави той. По думите му, не трябва да се рискува с плаващи мнозинства.
"Надявам се на здрав разум. Но в крайна сметка – никой не се плаши от избори. Ако трябва ще направим още едни, и още едни след тях", каза Александър Симов от "БСП за България", коментирайки възможността за предсрочен вот. "Точно сега България не се нуждае от избори, но в крайна сметка – каквото стане в парламента", добави той. По отношение на актуализацията на бюджета той беше категоричен, че социалните идеи, които партията му е предложила, ще бъдат гласувани.
"Окей е да има избори, за да измете народът най-голямото недоразумение за последните 30 години", каза Йордан Цонев от ДПС относно бъдещето на управлението на страната.
"В разгара на COVID кризата ни убеждаваха, че е по-добре да разджуркаме вирусите обаче да правим избори до дупка, за да ги докараме тези недоразумения до властта. И сега не било окей да правим избори. Не, окей е! Окей е, за да измете народът най-голямото недоразумение за последните 30 години", категоричен е той.
"Надяваме се 47-ото НС да започне да функционира съгласно Конституцията и законите на страната", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. По думите му, за правителство на малцинството все още не може да се говори от юридическа гледна точка, защото има заявки за подаване на оставки. "ДПС от първия ден на това правителство очакваме заедно с оставката на вече заявените министри в НС да се внесе и оставката на целия кабинет", добави той.
ДПС няма да подкрепи нови министри в този кабинет, каза той. Карадайъ коментира и предложението Бойко Рашков да оглави КПКОНПИ. "Мисля, че имаме оценка още от изборите през юли и ноември. Мисля, че и Брюксел, и еврокомисарите, и Европарламента са наясно за поведението на министър Рашков. Ако сте наясно с беззаконието и превръщането на полиция в милиция по време на избори, сте установили фактите", коментира лидерът на ДПС.
"ДПС винаги подхожда отговорно към всяка политическа криза и намира изход от всяка такава", заяви зам.-председателят на ДПС Хамид Хамид. Запитан дали от партията биха подкрепили кабинет на малцинството в дадени решения на това правителство, той отговори: "Да подкрепяме кабинет на Кирчо Лъжеца и Асен Крадеца? Вие шегувате ли се?". На въпрос дали биха подкрепили друго правителство в рамките на настоящия парламент, Хамид заяви: "Всичко е възможно".
"Видя се в последно време, че ИТН не играе в този отбор. Подхождаме винаги с кредит на доверие, правили сме всичко необходимо да намираме компромисите и да поддържаме диалога в коалицията. Доста от действията на ИТН са плод на сценарий", коментира в ефира на Нова телевизия председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров.
По думите му в последните месеци ИТН саботират управлението със спиране на правосъдната реформа, повдигат теми, които не вълнуват българските граждани. Гюров коментира, че ИТН са саботирали напредъка по закона за КПКОНПИ, а правна комисия не работи, тъй като депутатите не са присъствали на заседанията. Замяната на този шеф на КПКОНПИ с министър Рашков би бил чудесен знак за обществото, тъй като по думите му комисията е единственият разследващ орган, който може да работи по времето на главния прокурор Иван Гешев.
"Имаме ясна програма какво трябва да се случи, имаме Закона за бюджета, за да могат средствата да стигнат до хората", каза още Гюров.
"Тъжно и трагично е, че правителството се разпада поради взаимни обвинения в корупция и некомпетентност. След 6 месеца вече достигнаха до ниво нулева толерантност помежду си. Свидетели сме на грубо погазване на всички норми между политици, това не е полезно за обществото", заяви председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. "Това не ни радва, тревожи ни, защото сме загрижени за държавата. След серия от кризи вероятно ще настъпи и политическа", добави тя.
Тома Биков от ГЕРБ-СДС каза, че на мястото на Кирил Петков би поискал вот на доверие, а от ГЕРБ-СДС очевидно нямат доверие към правителството. Според Биков своеобразен вот на доверие са промените в Бюджет 2021, както и персоналните промени в правителството. Той допълни, че от ГЕРБ-СДС няма да подкрепят предлаганите промени в бюджета. "Това правителство очевидно не може да продължи да работи", каза Биков.
"Обявихме условия, при които партията ни би участвала в коалиция с настоящото управление. Ако не могат да бъдат изпълнени – отиваме на предсрочни избори. Защото се оказва, че това което иска българското общество, не е това, което иска българското Народно събрание. Ние работим за нови избори от първия ден на мандата на това Народно събрание", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Той коментира и предложението Бойко Рашков да оглави антикорупционната комисия. "Нашата оценка за Бойко Рашков е изключително добра. Но никой не ни е питал за становище по този въпрос. Той е единственият министър в това правителство, който заслужава добра оценка и доверие. Но никой не ни е питал за това и ние имаме наш кандидат, който ще обявим съвсем скоро".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.