Politico: Унгария може да се сбогува с висш пост в ЕК заради обструкциите на Орбан
Отегчени от постоянните обструкции на унгарския министър-председател Виктор Орбан по отношение на Украйна, колегите му лидери от Европейската комисия (ЕК) планират да го накажат, като дадат на страната му слаб ресор в следващата Европейска комисия. Това съобщи Politico, като се позовава на трима дипломати, запознати с дискусиите.
Унгария иска да запази работата по разширяването, която има значително влияние заради преговорите на ЕС за присъединяването на Украйна към блока, но националните правителства нямат апетит сегашният комисар от Будапеща Оливер Вархеи (или който и да е друг унгарец) да продължи да изпълнява такава важна роля, казаха тримата дипломати.
Орбан неизменно е най-близкият съюзник на руския президент Владимир Путин в ЕС, а европейските лидери са все по-раздразнени от неговото бавене на санкциите и противопоставянето му на предоставянето на средства на Киев, пояснява Politico.
Едва ли има „дори въпрос“ за това, че на Унгария ще бъде позволено да запази контрола си върху някоя мощна докладна записка, заяви един от пратениците, който, както и останалите, получи анонимност, за да обсъди деликатните преговори между страните от ЕС.
Европейската комисия заяви, че правителствата и следващият новоизбран председател на Комисията трябва да изберат следващите комисари и тя няма да „предопределя техните решения“.
През последните месеци Виктор Орбан направи опити да блокира помощта за Украйна и заплаши преговорите за присъединяването ѝ към ЕС. През юли унгарците ще поемат и шестмесечното ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз, което им дава правомощия да определят дневния ред.
Все пак централноевропейската държава остава с надеждата, че Вархеи ще остане на поста си, който заема от 2019 г., след като беше предложен от Орбан и пое отговорността за усилията на блока да привлече нови членове.
Но Вархеи е обвиняван, че подкопава политиката спрямо страните кандидатки за членство в ЕС, като създава объркване в неотдавнашното противопоставяне с Грузия относно широко осъждания закон за „чуждестранните агенти“ в южнокавказката страна, който се смята за начин управляващата партия в Тбилиси да притиска опозиционните медии, активисти и неправителствени организации.
Будапеща вече се опита да въведе своя собствена версия на руските правила, но срещна съпротивата на Брюксел и европейските правни институции, посочва още Politico.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.