Унгария иска да „предефинира“ своето членство в НАТО заради Украйна

ЕС

Унгария се стреми да „предефинира“ условията за членство в НАТО, така че да има възможност да откаже участие във военни действия извън територията на страните от алианса, предаде „Файненшъл таймс“.

„Нашите адвокати и служители работят, за да установят как Унгария може да бъде член на НАТО, без обаче да участва в операции на НАТО извън територията на алианса“, каза Орбан пред националното радио в петък.

Унгарският лидер отказа да изпрати военна помощ на Киев и многократно отложи санкциите на ЕС срещу Русия в отговор на пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна. Той също така е твърдо против НАТО да обучава украински войници в Украйна.

„Не е имало много ситуации в историята на НАТО, в които държава членка да се придържала към основната идея на НАТО толкова открито и ясно, колкото Унгария прави сега, и следователно нейната позиция във военния съюз ще трябва да бъде предефинирана“, каза Орбан.

Според позициите на премиера на Унгария украинските сили не могат да спечелят на бойното поле, Западът трябва да избягва конфликт с Русия по всякакъв начин и Киев трябва да се съгласи на незабавно прекратяване на огъня. САЩ заявиха, че прекратяването на огъня сега би равносилно на капитулация.

Коментарите на Орбан изглежда са в отговор на неотдавнашните предложения на няколко членки на НАТО алиансът да обучава украински войски в Украйна, а не в други европейски страни. Те също идват шест седмици преди годишната среща на върха на лидерите на НАТО във Вашингтон, където алиансът се стреми да изготви нова дългосрочна стратегия за подкрепа на армията на Украйна.

Унгарските военни са участвали в мисии на НАТО в чужбина, включително в Афганистан и Ирак, и са ръководили мироопазващите усилия на алианса КФОР в Косово.

Орбан призна, че позицията му поставя Унгария в необичайна позиция в рамките на алианса, но подчерта, че отказва да отстъпи.

„Ние посочихме предварително, че не одобряваме това и не искаме да участваме във финансова или въоръжаваща подкрепа, дори в рамките на НАТО. Следователно нашата ситуация е странна ситуация „ние сме там, но не сме“. Не знам колко дълго може да се поддържа това“, коментира той.

Унгария се смята за „неучастваща“ страна, добави той, но работи върху по-ясно определение.

„Ако се откажем, нашето участие във военната структура на НАТО и нашата ситуация също ще се променят“, каза той.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Музикалната легенда Бони Тайлър почина в Португалия след боледуване
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев