Правителството одобри 151,1 млн. лв. за предстоящите местни избори

Правителството одобри 151,1 млн. лв. за предстоящите местни избори

Правителството одобри в законовия срок план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на първия и втория тур на изборите за общински съветници и за кметове през 2023 г., съобщиха от правителствената пресслужба. 

Одобрените средства са в размер на 151,1 млн. лева. Дейностите, които ще се финансират с одобрените средства, включват:

  • подготовка и отпечатване на избирателните списъци;
  • закупуване и изработване на необходимите изборни книжа и материали, в т.ч. пликове за гласуване, протоколи, удостоверения и др.;
  • логистично осигуряване на областните и общинските администрации и на администрацията на Министерския съвет;
  • възнаграждения на членовете на общинските и секционните избирателни комисии;
  • осигуряване на охранителните дейности от МВР с оглед опазване на обществения ред и сигурност;
  • разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване;
  • обучение на членовете на секционните избирателни комисии;
  • организиране на места за гласуване в държавните училища и др. 

Правителството има готовност, при сключване от Централната избирателна комисия на договори за логистика и техническа поддръжка на специализирани устройства за електронно машинно гласуване, както и за други материали и съпътстващи дейности за обезпечаване на машинното гласуване, гласуването с хартиени бюлетини, компютърната обработка на данните от гласуването в изборите и издаването на бюлетин с резултатите от изборите, да осигури необходимите за целта средства по реда на чл. 109, ал. 3 от Закона за публичните финанси. 

Приемането на този акт е в изпълнение на чл. 18 от Изборния кодекс. Необходимите средства за финансирането на одобрените с план-сметката разходи ще се осигурят за сметка на предвидените разходи по централния бюджет за 2023 година, уточняват от Министерския съвет. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Студени досиета: Синът на основателя на Mango е заподозрян за убийството му преди година
Премиерът: Не е време за избори
Ключовите двигатели на икономическия растеж в България и Югоизточна Европа
Кристиано Роналдо е най-високо платеният футболист в света
АПИ опитва да приключи всички ремонти по магистралите до края на месеца
Лидерите на ЕС искат бързи действия за отключване на замразени руски активи за финансиране на Украйна
Краят на октомври наближава, а Бюджет 2026 все още го няма. Лакомство или пакост?
Защо автоматизацията с чатботове е ключът към успеха на вашия бизнес: Преглед на възможностите и ролята на AI-Masters агенцията