Премиерът на Бангладеш подаде оставка и избяга от страната

Премиерът на Бангладеш подаде оставка и избяга от страната

Министър-председателят на Бангладеш Шейх Хасина подаде оставка и избяга от страната, след като още хора бяха убити в резултат на най-тежкото насилие от раждането на южноазиатската държава преди повече от пет десетилетия, предаде Ройтерс.

Началникът на армията генерал Вакер-Ус-Заман заяви в телевизионно обръщение, че Хасина е напуснала страната и че ще бъде сформирано временно правителство.

Медиите съобщават, че тя е летяла с военен хеликоптер заедно със сестра си и се е отправила към Индия. Телевизионният канал CNN News 18 съобщи, че тя е кацнала в Агартала, столицата на североизточния индийски щат Трипура.

Телевизионни кадри показаха хиляди хора, които се изсипаха по улиците на столицата Дака в радост и с лозунги. Хиляди нахлуха и в официалната резиденция на Хасина "Ганабхабан", като крещяха лозунги, размахваха юмруци и показваха знаци на победата.

Телевизионни кадри показаха тълпи в салоните на резиденцията, а някои хора бяха забелязани да изнасят телевизори, столове и маси от тази една от най-охраняваните сгради в страната.

"Тя е избягала от страната, избягала е от страната", крещяха някои. Протестиращите в столицата Дака се изкачиха и на голяма статуя на лидера за независимост Шейх Муджибур Рахман, бащата на Хасина, и започнаха да секат с брадва по главата, показват визуалните кадри.

Ден след смъртоносните сблъсъци в цялата страна, при които загинаха близо 100 души, студентски активисти призоваха за шествие до столицата Дака в понеделник, за да не се спазва полицейският час в цялата страна и да се настоява Хасина да подаде оставка. Около 150 души бяха убити по време на протестите миналия месец.

В понеделник най-малко шестима души бяха убити при сблъсъци между полицията и протестиращите в районите на Джатрабари и Медицинския колеж в Дака в понеделник, съобщава вестник Daily Star. Ройтерс не можа да провери веднага доклада. Бангладеш е обхванат от протести и насилие, които започнаха миналия месец, след като студентски групи поискаха премахване на спорната квотна система в държавните служби. Това прерасна в кампания за сваляне на Хасина, която спечели четвърти пореден мандат през януари на избори, бойкотирани от опозицията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ