Президентът на КТ „Подкрепа“: Минималната заплата трябва да бъде обвързана с издръжката на живот
Голямата слабост на проекта за минималната работна заплата е, че той свързва МРЗ с линията на бедност. Повечето от заплатите са свързани с МРЗ и ако бъде замразена тя, има вероятност да не се увеличат и доходите. Ние предложихме обвързване на размера на МРЗ с издръжката на живот. Това заяви в ефира на NOVA NEWS президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.
По отношение на бюджета за следващата година Манолов е на мнение, че „всички разговори по тази тема са несериозни“. „Това решение е политическо, то може да бъде взето от служебен кабинет, но често това не е добро решение“, допълни Манолов.
По темата за оптимизирането броя на служителите в държавната администрация той смята, че „това са празни приказки“ и няма нужда от такива действия. „Има хора, които получават заплати от бюджета, но това не са чиновници, а лекари, полицаи и др.“, каза още Манолов.
Това, което може да изкара синдикатите на протест е ако бъде наложена рестриктивна политика по отношение на доходите. „Ние сме готовност, а не в процес на готовност“, заяви още Манолов.
Заплатите в България продължават да растат с двуцифрени числа като проценти. Частният сектор през това тримесечие на годишна база расте изпреварващо спрямо бюджетния сектор. През миналата година общественият растеж беше малко по-бързо от частния, но през 2021 и 2022 г. частния растеше видимо повече, компенсирайки инфлацията по-бързо от обществения. Това коментира в ефира на БНТ президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Над 14% е ръстът в частния сектор, докато в обществения е под 12 на сто, каза Димитров и уточни: „Бизнесът води нещата, а не някой друг, т.е. няма административни мерки и ще продължава да води пазара, защото той е силно дефицитен и това е причината постоянно да се твърди, че вдигането на доходите няма алтернатива“.
По думите му, около 35-36% от хората получават заплата, която е равна на тази за издръжка, която синдикатите изчисляват.
Според него, разликата в заплатите в различните области е заради мобилността, която в София и по-големите градове е по-голяма. Пламен Димитров потвърди, че в 4-5 области в страната има картел между работодатели, които подтискат доходите на хората.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.