Протест срещу домашното насилие посрещна депутатите
Плакати с надпис "Нито една повече" посрещнаха депутатите на северния вход на Народното събрание. Заради зачестилите случаи на домашно насилие, граждански активисти за пореден път протестират с настояване за спешни законови промени.
Депутатите се събират на извънредно заседание от 10 часа, за да обсъдят на първо четене увеличаване на наказанията за телесна повреда. Промените се предвиждат в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашно насилие, а поводът е случаят с малтретираното 18-годишно момиче от Стара Загора и последвалите реакции на масово обществено недоволство, предава БНР.
Днес е денят, в който политиците могат да докажат, че искат не само на думи да спрат насилието, заявиха активистите, организирали акцията.
Протестиращите настояват още и за отваряне на кризисни центрове за пострадали от насилие във всяка една област на страната, Националният съвет за превенция и защита от домашното насилие, обещан в закона, да започне да работи в кратки срокове, въвеждане на задължителни часове по сексуално образование в училищата, което да е превантивна мярка срещу сексуалния тормоз.
Проектите за промени в Наказателния кодекс са два. Поправките, предложени от "некоалиционните" партньори ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, предвиждат наказанието за средна телесна повреда да се увеличи от 8 на 6 години.
За лека телесна повреда – до 2 години затвор, отпадане на възможността за пробация и завишаване на глобата – от 500 до 1000 лева, вместо досегашните от 100 до 300 лева.
Проектът на "Възраждане" определя долна граница от 3 месеца за лека телесна повреда, като въвежда изискване за поне една предишна подобна проява на насилие.
В четвъртък на заседание на правната комисия в НС текстовете бяха приети. Одобрени бяха и промените в Закона за домашното насилие. С тях "интимната връзка" се приравнява към брачното партньорство и съжителството без сключен брак, но депутатите спориха за дефиницията за "интимна връзка" като "доброволен относително траен съюз без лицата да споделят общо домакинство като водещ елемент е строго личният характер на отношенията им". Изказани бяха опасения, че определението е неясно и дава възможност за злоупотреба. На заседанието на правната комисия депутатите се съгласиха, че най-важно е наказанието за подобно престъпление да е неизбежно, за да се постигне усещане за справедливост.
За ново обсъждане в парламента влиза и Законът за съдебната власт, върнат с указ на президента, предава БНР. Там се урежда системата за случаен подбор на съдия по механизма за разследване на главния прокурор и се постановява допълнителен 6-месечен срок за избор на нов състав на Висшия съдебен съвет. Според президента Румен Радев този закон не допринася за трайни и ефективни реформи в правосъдната система.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.