Инфлацията върви надолу, цените на храните - нагоре. Властта готви законодателни промени срещу свръхнадценките

Инфлацията върви надолу, цените на храните - нагоре. Властта готви законодателни промени срещу свръхнадценките

Инфлацията върви надолу, цените на храните - нагоре. Властта готви законодателни промени срещу свръхнадценките

Нелоялни търговски практики, съмнения за необосновано високи печалби и редица други нарушения, които ощетяват правата на потребителите, отчетоха трима министри от служебното правителство на съвместен брифинг днес по обед, на който бяха оповестени резултатите от проверки и анализ на развитието на цените на основни хранителни продукти. 

Изнесените от тях данни потвърждават висока годишна инлация при хранителните стоки. Пикът е бил през ноември миналата година, когато тя е достигнала 26,1%. В първия месец на годината поскъпването на тези стоки дава лек ход назад като годишната инфлация се свива до 24,5%, заяви министърът на земеделието Явор Гечев. Той съобщи и за "необясними и дори разширяващи се маржове при някои продукти като яйца, масло, кашкавал, но не само те."  Това поражда съмнения за изключително и неоправдано високи цени, допълни Явор Гечев.

Представеният днес анализ от вицепремиера и икономически министър Никола Стоянов, транспортният Христо Алексиев и земеделският Явор Гечев се основава на стотици извършени проверки в последните седмици. От тях над 300 са съвместни проверки. Комисията за защита на потребителите е направила 471 проверки, при които са открити 452 нарушения, 200 от тях са за нелоялни търговски практики. Българската агенция по безопасност на храните е извършила 333 проверки и са констатирани 32 нарушения. НАП е направила 340 проверки и е съставила 71 акта за нарушение. 

При 200 от констатираните нарушения става въпрос за нелоялни търговски практики, отчете председателят на КЗП Стоил Алипиев. Сред най-честите нелоялни търговски практики, открити при проверките са:

  • Неверни анонси тип "само днес на тази цена" или "най-ниска цена"
  • Разминаване между цената на етикета на стоката и тази на касата
  • Липсваща стока, рекламирана на ниска цена в брошура, която е привлякла потребители към определена верига
  • Несъответствия в теглото на продукти
  • Невярна информация на етикета, че даден продукт е българско производство

"Налице са редица нелоялни търговски практики, възникват съмнения и за необосновано високи печалби. Ние не обявяваме война на търговските вериги, нито искаме да водим такава война. Нямаме намерение да се намесваме на пазара в сферата на храните. Единственото, което искаме да направим е да защитим интересите на потребителите, на уязвимите групи и да се уверим, че не се генерират свръхпечалби на гърба на населението. Всички проверки ще продължат, като се очакват и резултати. В ход е и постоянен мониторинг на цените на храните", обяви министърът на транспорта Христо Алексиев.  

Изградена е ясна методика за мониторинг и контрол на определени хранителни стоки по цялата верига от производител до щанда, обясни той. Определени са и няколко държави в Западна, Източна, Централна Европа, както и съседни държави, с които да се сравняват цените на 20 вида хранителни продукти, за да има повече бази за съпоставяне.

Съвсем скоро тази информация ще се публикува в платформа, която се изработва - в рамките на десет дни, за да е достъпна до населението и потребителите, добави министър Алексиев.

"Към момента кривата на инфлацията върви надолу и това се вижда отчетливо. Кривата на храните върви нагоре. Това ни кара и да вземем всички тези мерки. Проверките на ценообразуването ще продължат като целта е да се превърнат в постоянен мониторинг", посочи Алексиев. Подготвят се и промени в законодателството, насочени срещу свръхнадценката, стана ясно още на брифинга.

Защитник съм на бизнеса, но трябва да има и етика в бизнеса, да не се използва ситуацията. Ще бъдем безкомпромисни към тези, които се опитват да се възползват от ситуацията, заяви министърът на икономиката Никола Стоянов.

"Винаги съм декларирал и съм се стремял да бъда в защита на бизнеса. Ще бъда безкомпромисен, когато виждам нелоялни практики от страна на бизнеса, неетично поведение, което води до едни крайно несправедливи цени на българския пазар за цялото ни общество", добави министър Стоянов. 

"Това не са всички данни, а много малка част от данните, защото тези проверки, които правим, ни помогнаха да видим картината отвъд", обясни министърът на земедението Явор Гечев. По думите му, интензивното вдигане на цените на храните общо взето съвпада с началото на войната в Украйна.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ