Радев: Ако се стигне до трети мандат, той ще бъде връчен след Нова година

Радев: Ако се стигне до трети мандат, той ще бъде връчен след Нова година

Радев: Ако се стигне до трети мандат, той ще бъде връчен след Нова година

Ако се стигне до връчване на трети мандат за съставяне на правителство, той ще бъде връчен след Нова година, за да има избори през месец март. Това заяви президентът Румен Радев по време на консултациите с "Демократична България", като добави, че се надява да няма нужда от това.

„След изборите се ръководя от две основни цели. Първата е да се направи максималното, за да има редовно правителство, да се даде време за диалог и да се даде време партиите да се отдалечат от агресивната политическа риторика и да се приемат важни закони“, каза държавният глава.

„Втората важна цел е така да се разположат консултациите във времето и връчването на мандатите, че ако имаме провал и не се състави правителство, предсрочните избори да не бъдат в най-тежкия период - януари и февруари. А това изисква несъмнено забавяне", подчерта президентът.

Съставянето на правителство може да се окаже трудно. Ключът оттук нататък винаги ще бъде диалога, търсенето на някакви форми на сътрудничество, но много е важно това да не бъде безпринципно. Това заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов при консултациите при президента преди да се пристъпи към процедурата по връчване на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Консултациите започнаха на 26 октомври с най-голямата парламентарна сила ГЕРБ-СДС. След това Румен Радев се срещна с "Продължаваме Промяната", ДПС, "Възраждане" и "БСП за България". 

"Няма малки и големи партии, няма малки и големи политически сили в парламента, защото отговорността е обща. На последните избори българите не гласуваха доверие на нито една политическа сила сама да управлява, напротив, парламентът е фрагментиран, и това прави усилията за излъчване на мнозинство, за консолидиране на тези усилия за решаване на важните проблеми пред българското общество един труден, но не невъзможен процес. Следя със загриженост това, което се случва в българския парламент и ми се струва, че не това очакват българските граждани. Това, което чакаме всички - консолидация за намиране на успешна формула за съставяне на управление за решаване на важните проблеми, отива в друга посока. В посока на нарастване на конфронтацията, на противопоставяне, на чертане на нови разделителни линии", каза Румен Радев. 

Президентът попита представителите на "Демократична България" как виждат шансовете за съставяне на правителство в рамките на този парламент, както и и около какви принципи и позиции може да се консолидира едно работещо мнозинство. 

Страната е пред прага на различни кризи, на километри от нас бушува война, отчете Радев и попита какви мерки предлагат от ДБ, така че страната ни да не бъде въвлечена във войната. "Аз като военен съм крайно критичен към вашите призиви да се разоръжим по време на война, преди да сме доставили и усвоили нови образци техника и въоръжение. На какви планове и анализи почива тази ваша идея, добави президентът. 

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов се съгласи, че съставянето на правителство може да се окаже трудно. "На практика аритметиката показа, че не по-малко от три партии са необходими за съставяне на управление, което аритметически да отговаря на уславията, а за да бъде стабилно се изисква такова поставяне на приоритети, и създаване на такава конструкция и атмосфера, която да убеди българските граждани, че това не е безпринципна сбирка, която е там, само за да усвоява властта. Ясно е, че българската политическа система върви към раздробяване и не можем да очакваме нито в този парламент, нито в следващите парламенти изникването на един субект, който да поеме цялата власт в себе си. Ключът оттук нататък винаги ще бъде диалога, търсенето на някакви форми на сътрудничество, но много е важно това да не бъде безпринципно", каза той.

Христо Иванов посочи трите приоритета, по които от "Демократична България" ще оценяват всяко предложение: съдебната реформа, ясното отношение към въпросите на сигурността с оглед войната в Украйна, и на трето място - един разумен икономически курс, който се грижи за тези, които имат нужда от помощ. 

"Ние не сме сред мандатоносителите, опитваме се да бъдем конструктивни. Измененията в Изборния кодекс, които бяха анонсирани, показаха, че не са извлечени уроците. Всички трябва да се успокоим и да си припомним какъв е дневният ред и да се опитаме чрез диалог да решим така създалата се ситуация", коментира Иванов. 

Лидерът на ДБ подчерта, че тяхната цел по темата с оръжията за Украйна е била политическата власт да получи подкрепа от НС и да прецени какво може да се даде. "Конфликтът е част от дългосрочна политика на Путин по реконструиране. Способността да покажем, че носим съюзническа отговорност е много важна",  заяви той. 

"Тази отговорност към Алианса се базира на способността ни да генерираме и поддържаме нашите отбранителни способности. Това е най-важният ангажимент към Алианса, особено в ситгуации като днешната", отговори президентът Румен Радев и ги попита за проповядваната от ДБ теза, че модернизацията на българската армия трябва да се обвърже с предоставянето на въоръжение за Украйна - веднага даваме нашето въоръжение за Украйна и получаваме натовско въоръжение. 

"Никога не сме обвързвали тези два процеса. Никога не сме казвали първо даваме, после - получаваме. Лошото е, че поредица от правителства отказаха да са активни и трябваше да се намеси парламентът. Вие пък месеци наред твърдите, че подобно решение ще ни вкара във война. Не трябваше ли тогава да свикате КСНС и да ни запознаете с информацията за конкретните рискове за България от тази война", посочи от своя страна Иванов. 

"Още февруари превантивно свиках Консултативния съвет по национална сигурност. Националната сигурност изисква изключително отговорно отношение, тя не търпи аматьорски интерпретации, изисква гаранции, а не лозунги", контрира президентът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ