Радев: Има политическа намеса в работата на съдебната власт

Радев: Има политическа намеса в работата на съдебната власт

Има политическа намеса в работата на съдебната власт. Това заяви пред журналисти държавният глава Румен Радев, след като откри годишната конференция на началниците на отбраната от Балканите.

"Говоря от три години, че има политическа намеса в работата на прокуратурата и изобщо на съдебната власт. Не искам да спекулираме с всякакви хипотези. Има нещо много по-важно от личността на Иван Гешев - това Висшият съдебен съвет. Органът, който кадрува и който взема решения. Оттам зависи всичко. Надявам се след всичко, което излезе наяве, те трябва да покажат независимост и подчинение, и следване на закона", каза Радев. 

Попитан добра ли е идеята правомощията на служебните правителства да се ограничат само до организиране на избори и дало това би могло да сформира конституционно мнозинство в това Народно събрание, Радев отговори: "Няма проблем, стига редовното правителство да си върши работата и да не завещава тежки кризи на служебното правителство. Стига да има компетенцията да пише закони, а не не направят нито един закон по Плана за възстановяване и устойчивост и после всичките закони да ги прави служебното правителство. Също да могат да направят закони за правосъдна реформа, защото пак ги направи служебното правителство. Да могат да подготвят началния план за ОИСР, защото пак пак им ги направи служебното правителство. Стига да могат да организират прозрачни спаведливи търгове за доставка за газ, защото те ги договаряха по телефона, а търговете пак ги направи служебното правителство. Стига да имат капацитета и уважението сред нашите съседи и партньори да работят с тях в интерес на България. Защото не направиха нищо - нито за Интерконектора, нито за постигане на договорености със лотове за втечнен газ и в Гърция, и в Турция, където служебното правителство реши стратегически за държавата въпроси и проблеми на редовното правителство. Служебното правителство договори и слотове, и капацитет, и свободен достъп до газопреносната мрежа и на Гърция, и на Турция за десетилетия напред". 

Кое редовно правителство успя "Лукойл" да се регистрира и да си плаща данъците в България, попита Радев и си отговори: "Служебното правителство го направи". 

Президентът коментира и темата Северна Македония. "Аз бях човекът, който през 2021 година за първи път постави проблема за правата на българите в Северна Македония пред всички европейски институции и всички наши европейски партньори. Една година удържах този процес, две лета на Съвета по разширяване. Докато нашите европейски партньори не се обединят, че има проблем, че той не е двустранен, а той е европейски проблем, защото касае Копенхагенските критерии за членство, а именно недопускането на дискриминация на гражданите на държави, които искат да бъдат членки на Европейския съюз. И благодарение на тези усилия и поставените от мен условия българите в Северна Македония да се впишат в тяхната Конституция като задължително условие за начало на преговорите за членство, беше изработена и самата преговорна рамка във френското предложение. Но това е процес, насаждан от десетилетия, това е цяла доктрина, основана на антибългарска идеология. Явно отнема време, докато Северна Македония застане сред демократичните държави и ние трябва да помагаме в този процес", каза Радев. 

По думите на държавния глава, ръководството на РСМ трябва да убеди не България, а своите граждани, че гради демократична държава. Държава, в която по българските клубове не се стреля и не се палят, а българите в РС Македония не са подложени на системен тормоз, на физическо насилие и на режисирани съдебни процеси. 

"Ръководството на Република Северна Македония може да претендира, че изгражда модерно мултиетническо общество, когато намери сили да впиша сънародниците на Гоце Делчев в своята Конституция", каза още Радев. Той уточни, че в преговорната рамка има протокол, подписан между двете държави, където по думите му, няма прогрес.  

Попитан дали има основание Димитър Ковачевскиа да сравни отношението на България към Република Северна Македония както Русия към Украйна, президентът заяви: "Има ли в България хора, които се идентифицират като македонци? Има, но те имат еднакви права наравно с всички български граждани. Те не се преследват, срещу тях няма режисирани сдебни процеси, няма паления, стрелби, побоища. Те могат да работят в администрацията на всички нива, могат да заемат всички изборни длъжности в нашата страна. А българите в Република Северна Македония са подложени на системен тормоз". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ