Радев събра партиите и обяви: Разговорите с потенциалните кандидати за служебен премиер не са приключили

Радев събра партиите и обяви: Разговорите с потенциалните кандидати за служебен премиер не са приключили

"Знам, че времето е ценно, защото на практика предизборната кампания започна. За съжаление 50-ото НС не успя да излъчи правителство и отиваме към поредните предсрочни избори. Това заяви президентът Румен Радев, който свика днес консултации с парламентарните групи във връзка с назначаването на служебно правителство.

"За да насроча дата за тях трябва да се проведат тези консултации, да се определи кандидат за служебен министър -председател. Негова задача е провеждането на честни, прозрачни, открити избори. Съгласно приетите промени в Конституция възможностите ми са силно ограничени. Пристъпих към разговор с всички потенциални министър-председатели. Тези разговори не са приключили окончателно. Убеждението ми, че не трябва да бавим повече процеса. Трябва да има яснота", каза Румен Радев.

От ГЕРБ-СДС на срещата пристигнаха зам.-председателите на ПГ Деница Сачева и Теменужка Петкова, и депутатът Росен Желязков. 

От "Продължаваме промяната - Демократична България"  присъстваха председателят на парламентарната група (ПГ) Николай Денков, зам.-председателят на ПГ Божидар Божанов, депутатът Атанас Атанасов. 

От ПГ на ДПС присъстваха  зам.-председателите на групата Байрам Байрам и депутатът Йордан Цонев.

 "Възраждане" беше представена от председателя на ПГ Костадин Костадинов, зам.-председателят на групата Петър Петров и депутатът Цончо Ганев.

На „Дондуков 2“ дойдоха и представители на „Има такъв народ“ (ИТН) - председателят на ПГ Тошко Йорданов и зам.-председателят на групата Станислав Балабанов.

"БСП за България" се представляваше от председателят на групата Борислав Гуцанов, и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров и депутатът Драгомир Стойнев.

"Независимо от противоречивите оценки по отношение на промените в Конституцията тази процедура по консултациите е неразделна част от процедурата по назначаване на служебен министър-председател и кабинет. Политическите групи, политическите представители в 50-ото Народното събрание не бива да се бъркат, да дават оценки, съвети, напътствия какъв трябва да бъде кабинетът и кои трябва да бъдат номинирани за премиер и министри. ГЕРБ-СДС изразява задоволство от вчерашната ви позиция, с която ясно и категорично защитихте духа на парламентаризма - това да не се допуска позицията на председателя на Народното събрание да бъде обект на политически инженеринг и да доведе до това чрез определен и желан дизайн да се определи кой би бил подходящият за едно определено мнозинство в парламента служебен министър-председател", коментира Росен Желязков от ГЕРБ-СДС.

"Не бихме искали да влизаме в това, което попада във вашите правомощия - да изберете премиер и по негово предложение да се състави кабинет. Единственият коментар, който правим, е че основната задача на служебния кабинет е да осигури честни избори. И друг път сме казвали, че нямаме доверие в сегашния вътрешен министър Калин Стоянов, това не е само защото аз съм работил с него и имам достатъчно информация и лични впечатления, че има проблем. Също така има и данни, които показват, че имаме основание за това. Нашият призив е, че когато със следващия министър-председател обсъждате състава на кабинета, ако може да вземете предвид това и да потърси друг ръководен състав на МВР", каза Николай Денков от ПП-ДБ.

„Смятам, че тази консултация до голяма степен е излишна. Тя е част от една безсмислена поправка в Конституцията, приета за да ограничи властта на президента, защото президентът сега се казва Румен Радев. Вие имате възможност да избирате измежду ограничен брой хора при посочването на служебен премиер. Според нас в момента няма подходяща фигура", коментира лидерът на „Възраждане" Костадин Костадинов.

Междувременно президентът Радев коментира позицията си защо отхвърля смяната на Рая Назарян за председател на парламента.

"Повярвайте ми, наистина е нелепо- да използвам тази мека дума, по такъв начин да се подхожда към положението, ролята и функциите на НС като най-висш орган в държавата. За мен така не може да се подхожда към председател на НС, независимо кой, тук се абстрахирам от личността. Политикът трябва да работи с мисъл и визия напред. Да се сменя председателят само с тази цел, не го приемам, моята позиция е в защита на парламентаризма", подчерта Румен Радев.

"Няма как да отмина нелепостта на обсъждането на председателя на ДПС на нашата парламентарна група в президентството на тези консултации. Най-малкото не е тук мястото да се обсъжда, който и да е лидер на политическа група първо, второ да се говорят откровени неистини. Моля ви, да не го допускате на тези консултации! Ще отбележа само, че "домовата книга", от която трябва да избирате няма никакво отношение към нея г-н Пеевски, нашият лидер. По предмета на консултациите - нашето мнение е, че парламент, в който няма определено мнозинство по отношение на законодателството, бюджета и изпълнителната власт е меко казано опасен. Защото създава лошо законодателство, дори на моменти вредно, некачествено. В последните 3-4 години сме свидетели как финансовата стабилност е взривена от популизъм. Най-лесно е да бъдем популисти, като никой не носи отговорност", коментира Йордан Цонев от ДПС.

"Силно се ограничиха възможностите Ви за избор на служебен премиер. Нашето предложение е служебният министър-председател да бъде най-равно отдалеченият от всички партии избор", заяви председателят на ПГ на БСП Борислав Гуцанов по време на консултациите при президента. 

Той изтъкна, че основната задача на бъдещото служебно правителство е да проведе честни и почтени избори. „За три години това ще бъдат седмите предсрочни избори, което не е нормално. Според нас ще има още една задача – до 30-31 август трябва да бъде номиниран кандидат за еврокомисар на България. Нека тези разговори бъдат максимално ясна публична основа”, призова Гуцанов. 

"Бяхме против поправките в Конституцията, тази консултация няма смисъл, президентът взема решения сам. Домовата политика, заложена от ГЕРБ и ДПС, е заради хората, гравитиращи около двете партии. Нашето мнение е, че президентът трябва да има по-голям избор, но го няма, така че ще търпим последиците", гласеше позицията на  Тошко Йорданов от ИТН. "Не знам защо изобщо наричаме това консултации и защо е заложено в промените в Конституцията, няма никаква ефект от тази среща. Глупавите, вредни поправки в Конституцията са виновни за това. Президентът трябва да възвърне правомощията си по отношение на служебния кабинет. С новия министър-председател трябва да се създаде усещане за повече прозрачност на изборите", допълни той. 

Йорданов коментира и консултациите за третия мандат, който беше връчен именно на ИТН. "Срещнахме подкрепа от половината депутати, но една партия има зависимост в политическа коалиция, а едната половинка на тази коалиция разсъждава емоционално и самоограничено в собственото си съществуване. Безотговорната половинка вие, г-н президент, докарахте на власт", допълни Йорданов.

Държавният глава задвижи конституционната процедура, след като и трите проучвателни мандата бяха върнати неизпълнени. Така Радев започна разговори за това кой от възможните кандидати ще стане новият служебен министър. 

Настоящият премиер Димитър Главчев заяви, че, ако постът му бъде предложен отново, ще приеме. При предишните консултации, преди назначаването на Главчев - първият премиер, избран според новите правила в Конституцията, самият Главчев участваше в разговорите. Според президента присъствието на кандидат за служебен премиер не е задължително.

Председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян вече отказа поста с мотива, че не трябва премиер да бъде ярка политическа фигура.

Съгласно чл. 99 от Конституцията, след като не е постигнато съгласие за правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. След промените в Конституцията за служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка (БНБ), председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ