Румен Спецов: Минералната вода у нас е поскъпнала с 40% за две седмици

Общество

Минаха две седмици от началото на масовите проверки в търговските обекти. Първата беше на 3 юни, втората на 17 юни. За някои от стоките вече имам ясна информация. За съжаление се забелязва завишение във всички проверявани 14 групи големи стоки. Най-голямото повишение е при минералната вода. Две компании, които продават минерална вода литър и половина, са повишили с 40% цената в рамките на две седмици. Това заяви в ефира на bTV изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Румен Спецов. По думите му, оттук нататък следва обследване на целия процес. 

Не казвам, че веригата, която продава тази вода, е вдигнала цената необосновано. Може доставната цена да се е качила. Този процес ще изследваме – как и какво доведе до това в рамките на две седмици минерална вода на две конкретни марки да е с 40% по-скъпа. Това поскъпване го открихме в различни търговски вериги“, посочи той. 

Другите 13 групи, при които се забелязва повишение на цените, са стоките от първа необходимост, взети от малката потребителска кошница. 

„Включват хляб, месо, сирене, яйца, кисело и прясно мляко, кайма, олио и така нататък. Резултатите показват, че цените на различните стоки са поскъпнали с различни проценти. Но всички са нагоре. Имаме от минимално покачване в рамките на 5% до 25% при млечните продукти. Имаме един конкретен вид краве сирене, което е също с 25%. Това са данни от 3 юни до 17 юни. Моето мнение е, че няма икономически фактор, който да обуславя повишението с 40% за последните две седмици“, допълни още Спецов. 

„Обосновани са страховете за поскъпване заради еврозоната. Но ако някой се съмнява, че няма да имаме способността да извърши тези проверки, дълбоко се лъжат“, каза директорът на НАП. 

Той обясни, че ще се изследва обект по обект, при поскъпване с еднакъв порядък - може да се подаде сигнал за съмнение за картел. 

„800 души са ангажирани в проверките на цените на магазините“, каза още Спецов и посочи, че служителите са достатъчни, за да убедят търговците да върнат обратно старите цени на храните от 1 юни. 

„Тук повишението няма нищо общо с инфлацията. Тук говорим за чиста спекула. Затова се намесваме ние, за да наложим някаква корекция в това повишение. Тези, които си позволяват да вдигат цените, ние сме ги установили. Съветвам ги в следващите дни да си върнат цената там, където беше на 3 юни“, допълни той. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Още едно корпоративно сбогуване: Takeaway напуска България
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации