САЩ и Европа предупредиха "Хизбула" да се откаже от война в Близкия изток

САЩ и Европа предупредиха Хизбула да  се откаже от  война в Близкия изток

Посредниците от САЩ, Европа и арабските страни настояват да не се допусне засилването на трансграничните нападения между Израел и подкрепяните от Иран ливански бойци на "Хизбула" да прерасне в по-широка близкоизточна война, от която светът се опасява от месеци, предаде CNBC.

В събота Иран и Израел си размениха заплахи за война, която според Иран ще бъде "унищожителна" заради "Хизбула". Надеждите за прекратяване на огъня в конфликта на Израел с Хамас в Газа, което би успокоило атаките на Хизбула и други съюзени с Иран милиции, са слаби. Имайки предвид застоя в преговорите, американски и европейски дипломати и други официални лица отправят предупреждения към Хизбула, която е много по-силна от "Хамас", но се смята за прекалено самоуверена, да не предприема военната мощ на Израел, казват настоящи и бивши дипломати.

Американците и европейците предупреждават групировката, че не бива да разчита, че Съединените щати или някой друг ще успее да задържи израелските лидери, ако те решат да изпълнят готовите си планове за настъпление в Ливан. И "Хизбула" не бива да разчита, че нейните бойци ще се справят с всичко, което ще последва.

От двете страни на ливанската граница ескалиращите удари между Израел и Хизбула, една от най-добре въоръжените бойни сили в региона, изглежда поне се успокоиха тази седмица. Макар че ежедневните удари все още са в граничния район, леката промяна дава надежда за намаляване на непосредствените опасения, които накараха САЩ да изпратят десантен кораб с експедиционни сили на морската пехота, за да се присъединят към други военни кораби в района с надеждата да предотвратят по-широк конфликт.

Въпреки намаляването на военните действия през изминалата седмица, казва Джералд Файерщайн, бивш старши дипломат на САЩ в Близкия изток, "със сигурност изглежда, че израелците все още се подготвят в очакване да има някакъв конфликт... съвсем различен по мащаб конфликт".

Посланието, което се отправя към "Хизбула", е "не си мислете, че сте толкова способни, колкото си мислите", каза той.

Започвайки от деня след атаките на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, които предизвикаха войната в Газа, Хизбула изстреля ракети към Северен Израел и обеща да продължи, докато не се стигне до прекратяване на огъня. Израел отвърна на удара, като насилието принуди десетки хиляди цивилни граждани да напуснат границата в двете страни. Нападенията се засилиха този месец, след като Израел уби високопоставен командир на "Хизбула", а "Хизбула" отговори с едни от най-големите си ракетни нападения.

Служителят, който не е упълномощен да коментира публично обсъжданията в Белия дом и говори при условие за анонимност, се възмущава от "предполагаемата логика" на лидера на Хизбула Хасан Насрала, който твърди, че Израел ще прекрати атаките на Хизбула, ако постигне споразумение за прекратяване на огъня с Хамас в Газа.

Но служителят също така признава, че едно трудно постижимо споразумение за прекратяване на огъня в Газа би допринесло за намаляване на напрежението на границата между Израел и Ливан.

Преди четири седмици Байдън представи трифазно споразумение, което би довело до удължаване на примирието и освобождаване на израелски заложници и палестински затворници, но преговорите между Израел и Хамас изглежда са в застой. Високопоставен служител от администрацията на Байдън заяви в събота, че САЩ са представили на Египет и Катар нови формулировки, с които да се опитат да дадат тласък на преговорите. Служителят говори при условие за анонимност, за да обсъди усилията, които Белият дом все още не е представил публично.

Ръководителят на хуманитарната служба на ООН Мартин Грифитс използва думата "апокалиптичен", за да опише войната, която може да възникне. Както Израел, така и Хизбула, доминиращата сила в политически раздробения Ливан, са в състояние да причинят тежки жертви.

"Такава война би била катастрофа за Ливан", заяви министърът на отбраната Лойд Остин, който наскоро се срещна с израелския министър на отбраната Йоав Галант в Пентагона. "Друга война между Израел и Хизбула може лесно да се превърне в регионална война с ужасни последици за Близкия изток."

В отговор Галант заяви: "Работим в тясно сътрудничество за постигане на споразумение, но трябва да обсъдим и готовността за всеки възможен сценарий."

Анализаторите очакват, че други съюзени с Иран милиции в региона ще отговорят много по-силно, отколкото за Хамас, а някои експерти предупреждават за идеологически мотивирани бойци, които ще се влеят в региона, за да се присъединят към тях. Европейците се опасяват от дестабилизиращи бежански потоци.

Мисията на Иран в ООН увеличи напрежението, като заяви в събота в сайта X, че ако Израел започне пълномащабна атака в Ливан, ще последва "унищожителна" война. Израелският външен министър Израел Кац отговори, като обеща, че страната му ще предприеме действия срещу Хизбула с "пълна сила", ако тя не прекрати атаките.

Макар че САЩ помогнаха на Израел да свали бараж от ирански ракети и безпилотни самолети през април, САЩ вероятно няма да се справят толкова добре с подпомагането на защитата на Израел срещу евентуални по-широки атаки на "Хизбула", заяви генерал КК Браун, председател на Обединения комитет на началник-щабовете. По-трудно е да се отблъснат ракетите с по-малък обсег, които "Хизбула" редовно изстрелва през границата, каза той.

Израелската армия е претоварена след близо 9-месечната война в Газа, а "Хизбула" притежава арсенал от около 150 000 ракети и снаряди, способни да ударят всяка точка на Израел. Междувременно израелските лидери обещаха, че ако избухне пълномащабна война, ще отприщят опустошителни сцени в Ливан, подобни на тези в Газа.

Старшият съветник на Белия дом Амос Хохщайн, който е лице на президента Джо Байдън по въпросите на напрежението между Израел и "Хизбула", досега не е успял да накара двете страни да намалят атаките.

Французите, които имат връзки като бивша колониална сила в Ливан, и други европейци също посредничат, заедно с катарците и египтяните.

Представители на Белия дом обвиниха Хизбула за ескалацията на напрежението и заявиха, че тя подкрепя правото на Израел да се защитава. Администрацията на Байдън също така заяви на израелците, че откриването на втори фронт не е в техен интерес. Това бе въпрос, който бе наблегнато на Галант по време на последните му разговори във Вашингтон с държавния секретар Антъни Блинкен, Остин, директора на ЦРУ Уилям Бърнс, съветника по националната сигурност Джейк Съливан, Хохщайн и други.

"Ще продължим да помагаме на Израел да се защитава; това няма да се промени", заяви говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби. "Но що се отнася до една хипотеза , конкретно по отношение на северната гранична линия... , отново не искаме да се отваря втори фронт и искаме да видим дали не можем да разрешим напрежението там чрез дипломатически процеси."

Служителите на Белия дом обаче не отхвърлят реалната възможност да се отвори втори фронт в близкоизточния конфликт.

В разговорите с израелски и ливански официални лица и други заинтересовани страни в региона има съгласие, че "голяма ескалация не е в интерес на никого", заяви високопоставен служител от администрацията на Байдън.

Дори и без прекратяване на огъня има надежда, че ако Израел приключи офанзивата си в южния град Рафах и не започне нова голяма офанзива в Газа, Хизбула може да намали ракетния обстрел на Израел, казва Ранда Слим, старши сътрудник в Института за Близкия изток.

Но без прекратяване на огъня в Газа всяко временно успокоение на ливанско-израелската граница "не е достатъчно", каза Слим.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ