САЩ и Китай подновиха преговорите за ядрените оръжия заради Тайван

САЩ и Китай подновиха преговорите за ядрените оръжия  заради Тайван

Съединените щати и Китай са подновили през март тази година полуофициални преговори за ядрени оръжия за първи път от пет години, като представители на Пекин казаха на колегите си от САЩ, че няма да прибягват до атомни заплахи над Тайван, според двама американски делегати, присъствали на преговорите, цитирани от CNBC. 

Китайските представители предложиха уверения, след като техните събеседници от САЩ изразиха опасения, че Китай може да използва или заплаши да използва ядрени оръжия, ако се сблъска с поражение в конфликт за Тайван. Пекин гледа на демократично управлявания остров като на своя територия, твърдение, отхвърлено от правителството в Тайпе.

„Те казаха на американската страна, че са абсолютно убедени, че са в състояние да надделеят в конвенционална битка срещу Тайван, без да използват ядрени оръжия“, каза Дейвид Санторо, американският организатор на преговорите по т. нар. "Track Two", подробностите за които се съобщават от Ройтерс за първи път.

Участниците в преговорите по "Track Two" обикновено са бивши служители и учени, които могат да говорят с авторитет за позицията на своето правителство, дори и да не са пряко ангажирани с определянето ѝ. Преговорите между правителствата са известни като "Track One".

Вашингтон беше представен от около половин дузина делегати, включително бивши служители и учени на двудневните дискусии, които се проведоха в конферентната зала на хотел в Шанхай.

Пекин изпрати делегация от учени и анализатори, която включваше няколко бивши офицери от Народната освободителна армия.

Говорител на Държавния департамент каза в отговор на въпросите на Ройтерс, че преговорите за Track Two могат да бъдат „полезни“. Отделът не е участвал в срещата през март, въпреки че е бил наясно с това, каза говорителят.

Подобни дискусии не могат да заменят официални преговори, „които изискват от участниците да говорят авторитетно по въпроси, които често са силно разделени в (китайските) правителствени кръгове“, каза говорителят.

Членовете на китайската делегация и министерството на отбраната на Пекин не отговориха на исканията за коментар.

Неформалните дискусии между ядрените сили се проведоха, като САЩ и Китай бяха в противоречие по основни икономически и геополитически въпроси, като лидерите във Вашингтон и Пекин се обвиняваха взаимно в недобросъвестност.

Двете страни подновиха за кратко преговорите по "Track one$ за ядрени оръжия през ноември, но оттогава тези преговори бяха в застой, като висш служител на САЩ публично изрази разочарование от отзивчивостта на Китай.

Пентагонът, който изчислява, че ядреният арсенал на Пекин се е увеличил с повече от 20% между 2021 г. и 2023 г., каза през октомври, че Китай „също ще обмисли използването на ядрена енергия за възстановяване на възпирането, ако конвенционално военно поражение в Тайван“ застраши управлението на Китайската комунистическа партия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул