САЩ са похарчили рекордните 1$7,9 млрд. за военна помощ на Израел

САЩ са похарчили рекордните 1$7,9  млрд. за военна помощ на Израел

САЩ са похарчили рекордните 17,9 милиарда долара за военна помощ за Израел от началото на войната в Газа, според доклад за проекта Costs of War на университета "Браун", публикуван в деня на годишнината от атаките на "Хамас" срещу Израел, съобщи Асошиейтед прес.

Допълнителни 4,86 ​​милиарда долара са отишли ​​в засилени военни операции на САЩ в региона след атаките от 7 октомври 2023 г., посочват изследователи в констатации, предоставени на Асошиейтед прес. Това включва разходите за водена от военноморските сили кампания за потушаване на ударите по търговските кораби от йеменските хуси, които ги извършват в знак на солидарност с другата, подкрепяна от Иран групировка - "Хамас".

Докладът – завършен преди Израел да отвори втори фронт, този срещу подкрепяните от Иран бойци на "Хизбула" в Ливан, в края на септември – е един от първите отчети на очакваните разходи на САЩ, тъй като администрацията на Байдън подкрепя Израел в неговите конфликти в Газа и Ливан и се стреми да овладее враждебните действия от въоръжени групировки, съюзници на Иран, в региона.

Финансовите щети надхвърлят цената на човешките животи: бойци на "Хамас" убиха повече от 1200 души в Израел преди година и взеха други за заложници. Ответната офанзива на Израел е убила близо 42 000 души в Газа, според Министерството на здравеопазването на територията, което не прави разлика между цивилни и военни в преброяването си, припомня АП.

Най-малко 1400 души в Ливан, включително бойци на "Хизбула" и цивилни, бяха убити, откакто Израел значително разшири своите удари в тази страна в края на септември.

Финансовите разходи са изчислени от Линда Дж. Билмс, професор в Университета по управление "Джон Ф. Кенеди" към Харвард, която е оценила пълните разходи за войните на САЩ след атаките от 11 септември 2001 г. и нейните колеги изследователи Уилям Д. Хартунг и Стивън Семлър.

Ето поглед към това къде са отишли ​​част от парите на данъкоплатците в САЩ:

Израел е най-големият получател на американска военна помощ в историята, получавайки 251,2 милиарда долара, коригирани с инфлацията от 1959 г. насам, се казва в доклада. Но 17,9 милиарда долара, изразходвани от 7 октомври 2023 г., коригирани спрямо инфлацията, са най-голямата военна помощ, изпратена на Израел за една година. САЩ се ангажираха да предоставят милиарди военна помощ на Израел и Египет всяка година, които подписаха своя мирен договор с посредничеството на Щатите през 1979 г. и споразумение, след като администрацията на Обама определи годишната сума за Израел на 3,8 милиарда долара до 2028 г.

Помощта на САЩ от началото на войната в Газа включва военно финансиране, продажба на оръжия, най-малко 4,4 милиарда долара теглене от запаси в САЩ и предаване на използвано оборудване.

Голяма част от американските оръжия, доставени през годината, бяха боеприпаси, от артилерийски снаряди до 2000-фунтови бункери и бомби с прецизно насочване.

Разходите варират от 4 милиарда долара за попълване на израелските системи за противоракетна отбрана Iron Dome и David’s Sling до парични средства за пушки и реактивно гориво, се казва в проучването.

За разлика от публично документираната военна помощ на Съединените щати за Украйна, беше невъзможно да се получат пълните подробности за това, което САЩ са изпратили на Израел от миналия 7 октомври, така че 17,9 милиарда долара за годината са частична цифра, казаха изследователите.

Те цитираха „усилията на администрацията на Байдън да скрие пълните суми на помощта и видовете системи чрез бюрократично маневриране“. Финансирането за ключовия съюзник на САЩ във война, която нанесе големи жертви на цивилните, раздели американците по време на президентската кампания. Но подкрепата за Израел отдавна носи тежест в политиката на САЩ и Байдън каза в петък, че „нито една администрация не е помогнала на Израел повече от мен“.

Военни операции на САЩ в Близкия изток

Администрацията на Байдън засили военната си сила в региона от началото на войната в Газа, с цел да възпира и да отговаря на всякакви атаки срещу израелски и американски сили. Тези допълнителни операции струват най-малко 4,86 ​​милиарда долара, се казва в доклада, без да се включва увеличената военна помощ на САЩ за Египет и други партньори в региона. САЩ имаха 34 000 сили в Близкия изток в деня, когато Хамас проби израелските барикади около Газа, за да атакува. Този брой нарасна до около 50 000 през август, когато два самолетоносача бяха в региона, с цел да обезсърчат отмъщението, след като удар, приписван на Израел, уби политическия лидер на Хамас Исмаил Хания в Иран. Общият брой вече е около 43 000.

Броят на разгърнатите кораби и самолети на САЩ - ударни групи на самолетоносачи, готова група за амфибии, изтребителни ескадрили и батареи за противовъздушна отбрана - в Средиземно море, Червено море и Аденския залив варира през годината. Пентагонът каза, че още една ударна група самолетоносачи се насочва към Европа много скоро и това може да увеличи отново общия брой на войските, ако два самолетоносача отново са в региона едновременно.

Борбата срещу хусите

Американските военни разгърнаха сили от началото на войната, за да се опитат да противодействат на ескалиралите удари на хусите, въоръжена фракция, която контролира столицата и северните райони на Йемен и стреля по търговски кораби в Червено море в знак на солидарност с Газа. Изследователите нарекоха разходите от 4,86 ​​милиарда долара за САЩ „неочаквано сложно и асиметрично скъпо предизвикателство“.

Хусите продължават да предприемат атаки срещу кораби, пресичащи критичния търговски път, нанасяйки удари на САЩ по места за изстрелване и други цели. Кампанията се превърна в най-напрегнатата морска битка, с която флотът на страната се е сблъсквал след Втората световна война.

„САЩ са разположили множество самолетоносачи, разрушители, крайцери и скъпи ракети за милиони долари срещу евтини произведени в Иран дронове на хутите, които струват 2000 долара“, казаха авторите.

Само в петък американските военни удариха повече от дузина цели на хутите в Йемен, преследвайки оръжейни системи, бази и друго оборудване, казаха официални лица.

Изчисленията на изследователите включват най-малко 55 милиона долара допълнителни заплати от засилените операции в региона, посочва още АП.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ