Шолц ще търси в Централна Азия нови източници на енергия и минерали за Германия

Шолц ще търси в Централна Азия нови източници на енергия и минерали за Германия

Германският канцлер Олаф Шолц започна първото си посещение в Централна Азия в неделя, като ще пътува до Казахстан и Узбекистан, докато Берлин търси нови пазари и източници на енергия и минерали след войната в Украйна, предаде Ройтерс.

Той вече има някои ключови сделки зад гърба си. Казахстанският суров петрол започна да тече през тръбопровода "Дружба" миналата година, поддържайки работата на рафинерията "Швед" в Берлин, след като Европейският съюз наложи санкции на Москва и руските доставки спаднаха. „Това бележи напълно нова посока в двустранното сътрудничество, тъй като преди това през този тръбопровод не е минавал казахстански петрол“, каза представител на казахстанското правителство.

Посещението на Шолц ще даде някои указания за това накъде Германия иска да поеме отношенията по-нататък. В допълнение към петрола, Казахстан има повече от два трилиона кубични метра запаси от природен газ, според данни на правителството на Казахстан. Много германски компании, които затвориха бизнеса си в Русия - исторически ключов център за Централна Азия - създадоха свои собствени търговски офиси и операции в региона, каза Едуард Кинсбрунер, регионален директор за Централна Азия в Германската източна бизнес асоциация.

Германските групи преговарят за договори в областта на химикалите, квалифицираната работна ръка, възобновяемата енергия, логистиката и образованието сред други сектори, добави Кинсбрунер. Очаква се много от тези договори да бъдат подписани по време на посещението на Шолц, добави той.

Водородни надежди 

Казахстан, седем пъти по-голям от Германия,  има много пространство, както и слънце и вятър, за енергийни проекти. В югозападния регион Мангистау в Казахстан базираната в Германия SVEVIND Energy Group разработва, както казва, един от най-големите проекти за екологичен водород в света, с планирани 40 гигавата възобновяеми мощности. 

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер посети Казахстан през юни миналата година, припомня Ройтерс. Новият натиск на Германия вече личи в статистиката. През 2023 г. Казахстан е изнесъл 8,5 милиона тона петрол за Германия, което представлява 11,7% от общия внос на петрол в Германия, което е увеличение от около 6,5 милиона тона преди войната в Украйна. Този скок превърна Казахстан в третия най-голям доставчик на Германия след Норвегия и Съединените щати, показват данни на Федералната статистическа служба. Същевременно германските инвестиции в Казахстан са се увеличили с 64% миналата година в сравнение с 2022 г., според данни на Kazakh Invest, правителствена агенция. „Поради режимите и политическата система Централна Азия не беше основен приоритет за Германия“, каза Щефан Майстер, експерт по Централна Азия в Германския съвет за външни отношения. „Но войната коренно промени тази динамика.“ Търговията между Казахстан и Германия почти се удвои след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., като оборотът се повиши с 89,5% през 2022 г. в сравнение с предходната година, според данни на Германската източна бизнес асоциация.

Поглед към бъдещето

„Когато погледнем към бъдещето, виждаме голям потенциал“, каза представител на германското правителство преди пътуването. „Ще имаме нужда от газ още две десетилетия. Търговете за нови газови електроцентрали (в Германия), които всички ще бъдат готови за водород, в момента са във финалната си фаза. Това означава, че ще трябва да получат газ отнякъде.“
Зад всички нови планове стоят все още стари исторически и географски реалности.

Казахстан може да предложи алтернатива на Русия за Германия. Но проблем са  остарялата мрежа от съветската епоха и сложна плетеница от бюрокрация. „Ако това (мащабното разширяване на възобновяемите енергийни източници) е сложно в Германия, то е много по-сложно в страна като Казахстан“, каза Томас О'Донъл, енергиен експерт в Берлинския свободен университет. Русия все още има значително влияние в Казахстан, който избягва да взема страна във войната в Украйна. Най-показателното от всичко е, че тръбопроводът Дружба, пренасящ казахстански петрол до Берлин, минава над руска територия.Така че връзката с Русия ще продължи. „От една страна, ние подкрепяме Украйна“, каза Майстер от Германския съвет за външни отношения. „От друга страна, нашите предприятия все още се нуждаят от ресурси.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Военен самолет се разби край "Граф Игнатиево", отмениха авиошоуто (новината се допълва)
Путин: Западът ще влезе в директна война с Русия, ако позволи на Киев да използва ракети с голям обсег
Фразите, които разкриват липса на емоционална интелигентност
Бизнесът поиска спешни мерки за ограничаване и контрол на китайските онлайн платформи за търговия
Загинали са пилотите от разбилия се в "Граф Игнатиево" самолет
Тръмп отхвърли възможността за провеждане на втори дебат с Харис
Държави от ЕС се готвят да протестират срещу решението на МВФ да поднови икономическия преглед на Русия
Как да преборите голямото его в работата