Синдикатите настояха пред Радев да има нов бюджет за догодина

Синдикатите настояха пред Радев да има нов бюджет за догодина

Синдикатите настояха пред Радев да има нов бюджет за догодина

Нов бюджет за 2023 г., а не удължаване на настоящия, поискаха ръководствата на двата синдиката у нас - КНСБ и КТ "Подкрепа" при срещата с президента Румен Радев. Разговорите на "Дондуков" 2 идват на фона на мащабния национален протест на работещи за по-високи доходи и запазване на работните места и автошествие, които блокираха централни столични булеварди по обед. Синдикатите настояват за ръст на доходите съобразно инфлацията и увеличение на работната заплата с 13% както в бюджетния сектор, така и в частната сфера, както и минимална работна заплата от 850 лева. 

"Споделяме вашата молба България да има редовен кабинет, но като че ли това става все по-трудно и невъзможно. Първото ни искане е да има бюджет за 2023 г., а не удължаване на настоящия. Без Бюджет 2023 няма как да намерим решения за балансиране на отделни разходни пера. Без него няма да могат да се приложат социални мерки за подкрепа на хората и бизнеса", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. 

Държавният глава поздрави синдикатите за това, че търсят диалог с всички институции. "В трудни моменти отново сте на страната на хората и споделям тревогите на хората – за доходите, предстоящата зима, за подкрепата. А и затова, че търсите диалога с всички институции, от които зависи това да се случи. Тук съм, за да ви изслушам, защото едно е тревогата, но друго е какво предлагате, как да бъдат подпомогнати тези, които взимат важните, неотложни решения, така, че тази зима българските граждани да минат по леко", каза президентът Румен Радев. 

Пламен Димитров от КНСБ поиска от президента страната ни да има редовен кабинет, както и доходите да догонят новите ценови равнища от инфлацията. Той добави, че синдикатите не виждат причина бюджетът да се удължава. По думите на Димтров, това е на ръба на конституционната допустимост.

"Няколко пъти съм настоявал да има бюджет, но в края на краищата бюджетът е финансовият план, които изрязава политиката на правителството и парламентарното мнозинство, а такова в момента няма. Не е работа на служебно правителство да прави политика по доходите на хората", отвърна Радев. 

Президентът отбеляза, че няколко пъти е канил министър-председателя и министъра на финансите по темата. Той каза, че е настоявал да се внесе базовият бюджет, вариантът с 6,6% дефицит, защото ако се говори за 3% дефицит, този вариант е невъзможен в сегашното състояние на инфлация. По думите му, досега служебно правителство никога не е внасяло Закон за държавния бюджет, но е внасял актуализации към годишния бюджет. 

Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов каза, че са направени няколко срещи с представители на териториални и професионални структури на двата синдиката. По думите му, президентството се е оказала институцията, с която се водят разговорите за проблемите за хората. 

От двата синдиката повдигнаха въпроса и за решенията в енергетиката, произхождащи от "Зелената сделка". Като стара тема президентът на КНСБ определи ангажимента в Плана за възстановяване и устойчивост за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2025 г. Според президента на КТ "Подкрепа" либерализацията на цените на електроенергия за битовите потребители "може да хвърли в хаос цялата държава". 

Радев пък беше категоричен, че не трябва да има никаква либерализация на цените за битовите потребители. "Ние сме длъжни и държавата е длъжна да държи максимално дълго битовите потребители да остават на регулирания пазар", посочи президентът. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ