Групата на Плевнелиев приключи консултациите, внася в НС декларация с резултатите

Групата на Плевнелиев приключи консултациите, внася в НС декларация с резултатите

Групата на Плевнелиев приключи консултациите, внася в НС декларация с резултатите

Евроатлантическите партии разполагат с конституционно мнозинство в 48-ото НС, но са крайно противопоставени една на друга. Това заяви Росен Плевнелиев след края на серията от срещи между контакната група с партии от 48-ото Народно събрание. Припомняме, че първите разговори се състояха в събота с ГЕРБ и "Български възход", а днес и с ДПС.

"Продължаваме Промяната", "БСП за България" и "Демократична България" отказаха участие в тези преговори. Покана не беше отправяна единствено към "Възраждане".

Росен Плевнелиев представи проект на декларация, която още утре ще бъде внесена в парламента с надеждата тя да бъде обсъдена в пленарната зала. Тя, по думите му, отразява постигнатото до момента от контактната група, намерените пресечни точки и решения, за които имало конституционно мнозинство. В документа се декларира готовност да се работи по следните приоритети:

  • Полагане на усилия политическите сили в 48-ото Народно събрание да се върнат към духа на парламентаризма.
  • Съставяне на редовно правителство, за да се избегне риска от авторитарно управление.
  • Приемане на пакет от законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост с цел ускоряване на модернизацията чрез механизмите на европейската солидарност. 
  • Мерки за борба с корупцията, което означава пълна прозрачност при всички обществени поръчки и търгове. 
  • Всеобхватна реформа в сектор "Правосъдие", която да доведе до бързо и ефективно правоприлагане, зад която да застане конституционно мнозинство. Ще подкрепим правна реформа като до 6 месеца ще организираме широко обсъждане, включително и Венецианската комисия. 
  • До една година ще извършим необходимата конституционна промяна, базирана изцяло на институционален, а не на на субективен подход.  
  • Осъждаме идеята за цялостна промяна на конституционния модел с цел въвеждане на президентска република, тъй като това води до риск за авторитарно управление.  
  • Изразяваме своята силна политическа воля за по-нататъшна интеграция на България в ЕС и НАТО, както и членство в Шенген и ОИСР. 
  • Подкрепяме програмата за ускорено превъоръжаване на българската армия. Одобрение на втората част от покупката за изтребители F-16 за допълване на ескадрилата на ВВС. 
  • Осъждаме агресията на Русия и незаконното анексиране на украински територии.
  • Препотвърждаваме позицията на България за категорично непризнаване на тази анексия, както и пълната си подкрепа за сигурността, суверенитета и териториалната цялост на Украйна. 
  • Потвърждаваме участието на България в изпълнението на приетите решения на НАТО и ЕС за оказване на военна, икономическа и хуманитарна помощ за Украйна.  
  • Отчитаме необходимостта от засилване на сигурността в региона. 
  • Препотвърждаваме готовността на България да участва активно в следвоенното възстановяване на Украйна.
  • Апелираме към Русия да се изтегли незабавно и безусловно от окупираните украински територии. 
  • Не приемаме квалифицирането от страна на Русия на България, държавите-членки на ЕС и НАТО, както и всички държави от демократичния свят като "неприятелски". Това ни задължава да приемем кодекс на поведение с адекватни мерки за защита на националния интерес, укрепване на способностите за отбрана, включително и мерки за киберсигурност. Поемаме ангажимент за засилване на устойчивостта на нашата млада демокрация към хибридни въздействия.

Текстът на декларацията е съгласуван и с представители на политическите сили, които отказаха среща с контактната група, заяви Плевнелиев.

"Тъй като геополитиката диктува дневния ред на България, на Европа и на света, отново геополитиката може да даде решението и у дома. Именно партиите, които имат сходен начин на ценностно мислене, имат възможност да се обединят от общите си идеи, идеали и ценности", добави Соломон Паси. 

На въпрос шансовете на коя политическа сила да излъчи правителство са по-големи, Плевнелиев отговори: "Виждаме желание на политическите сили, донякъде и под натиска на гражданите, че трябва да има работещ парламент и работещо правителство, да дадат всичко от себе си и да търсят пресечните точки за основите на едно правителство. Някои говорят за правителство в рамките на определен период - антикризисно примерно до местните избори. Други говорят за това, че може да има експертно, програмно правителство, дори коалиционно. Сега обаче голяма част от политическите сили не са готови да влязат на нивото на лидерски срещи и дебат за това как да се поставят основите на едно устойчиво правителство. Формули всякакви. Всяка една от тях е възможна, независимо с който и да е мандат, независимо каквато и да е формулата, ние апелираме и ще продължаваме да бъдем на разположение за политическите партии, ако можем да допринесем с нещо за това да има работещо правителство. Някои го наричат "антикризисно" и виждаме сериозна политическа воля за това", отчете Плевнелиев. 

"Решаването на текущите проблеми минава през решаването на политическата криза. Решаване на политическата криза минава през съставянето на мнозинство и правителство. Това мнозинство трябва да е евроатлантическо. Без НАТО ние не може да осигурим сигурността на държавата, без икономическите инструменти на Европейския съюз ние не може да решим нито един проблем на хората. Ето защо ние искаме, идейнохомогенноевроатлантическо мнозинство", заяви Йордан Цонев от ДПС след срещата с контактната група.

Цонев определи проведения с Плевнелиев и Паси разговор като концептуален, по време на който от движението са изразили позицията си, че без диалог нито един проблем не може да бъде решен.

Плевнелиев пък уточни, че са намерили много пресечни точки по време на разговора. "Виждаме много силна мотивация на евроатлантическите сили. Още в началото казахме, че ако има някакво мнозинство в този парламент, то може да бъде само евроатлантическо. Ще продължаваме да отстояваме и да се борим за силна България в ЕС и НАТО", каза той.

Очаква се още тази седмица президентът Румен Радев да започне консултации с парламентарните групи преди връчване на първия мандат за съставяне на правителство. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ