Срещата за мир в Швейцария - какво иска Киев?

Срещата за мир  в Швейцария - какво иска Киев?

Срещата за мир в Швейцария - какво иска Киев?

Украйна събира заедно десетки световни лидери и международни организации в луксозния швейцарски курорт Бюргенщок този уикенд с цел оказване на натиск над Русия и очертаване на път към мир, предаде АФП.

Киев иска да създаде глобален консенсус около своя план за прекратяване на войната и идентифицира няколко специфични въпроса, за които иска подкрепа.

Деца, енергия, търговия

Украинският президент Володимир Зеленски идентифицира в интервю за АФП миналия месец три ключови теми, които ще заложи в центъра на конференцията, като част от своя 10-точков план за прекратяване на войната, предаде БНР.

Първо, каза той, е искането да се осигури връщането на хиляди украински деца, за които посочи, че са насилствено прехвърлени в контролирана от Русия територия.

Второ, той иска гаранции за ядрената и енергийната сигурност. Руски удари осакатиха украински ТЕЦ, а боевете около окупираната Запорожка АЕЦ засилиха страховете от ядрен инцидент.

Трето, той иска да се подсигури украинският износ на зърно през Черно море – ключов коридор за доставки, който Киев иска да си върне.

Без Русия

Изключването на Русия от срещата предизвика критики в някои приятелски към Кремъл столици като Пекин, който обяви, че Русия трябва да бъде включена във всеки мирен процес.

Според Кремъл е "абсурдно" да се работи към разрешаване на конфликта без руско участие.

Но швейцарският външен министър Иняцио Касис заяви тази седмица, че Русия трябва да бъде включена на някакъв етап и че въпросът е кога ще стане това, а не дали.

Андрий Ермак, шеф на украинската президентска администрация, повтори тази гледна точка, предлагайки руски представители да бъдат поканени на по-късна среща.

Зелен ски по-рано обясни защо Русия не е била поканена: "Не искаме никакъв формат на преговори, никакви формули за мир да ни бъдат налагани от страни, дори от наши партньори, които не са тук, не са на война".

Глобалният Юг

Украйна е поканила над 160 държави да участват в срещата, а Зеленски заяви, че събирането на подкрепа от колкото се може повече страни, включително глобалния Юг, е ключово за срещата.

Зеленски очерта и няколко сфери на взаимен интерес. Страни в Африка са обезпокоени за хранителната си сигурност, докато Катар и ОАЕ са помагали за освобождаването на украински деца от Русия.

Москва обаче има дългогодишни дипломатически връзки с африкански и южноамерикански страни от съветската епоха. Мнозина бяха представени на икономически форум в Санкт Петербург миналата седмица.

Украйна обвинява Москва, че опитва да възпрепятства страни от глобалния Юг да участват на срещата.

"Глобално мнозинство може да обезпечи, че съгласуваното реално ще се приложи и че Русия, която започна тази брутална война, не може да ни избута от пътя към прекратяването ѝ", заяви Зеленски.

План за мир

Дневният ред на Украйна за срещата е до голяма степен базиран на "мирна формула" от 10 точки, която е разработена от Киев и е популяризирана от Зеленски от първата година на войната. Киев заявява, че целта на плана е постигане на справедлив и траен мир в съответствие с международното прави и принципите на ООН.

Той предвижда възстановяване на териториалната цялост на Украйна, изтеглянето на руските войници и създаването на трибунал за разследване на военни престъпления.

Москва отхвърля плана на Зеленски, защото той изисква Русия да върне територия, която е завладяла в Украйна през последното десетилетие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ