Стармър е подложен на натиск от синдитатите заради план за орязване на помощи за отопление

Стармър е подложен на натиск от синдитатите заради план за орязване на помощи за отопление

Ръководителите на два от най-големите профсъюзи оказаха допълнителен натиск върху правителството във връзка с плана му да намали плащанията за отопление през зимата за милиони пенсионери в Англия и Уелс.

Генералният секретар на Unite Шарън Греъм заяви пред BBC, че правителството трябва „да направи обратен завой“, докато ръководителят на профсъюза PCS Фран Хийткот заяви, че това е „грешна стъпка“, която трябва да бъде „поправена“.

Пол Новак, ръководител на Конгреса на профсъюзите (TUC), който обединява профсъюзите, също заяви, че правителството трябва да „преосмисли“ и да обмисли други начини за подпомагане на пенсионерите.

Киър Стармър, който е изправен пред потенциален бунт при гласуването в общините във вторник, заяви, че съкращението е необходимо поради състоянието на финансите на страната. Промяната означава, че повече от 10 милиона пенсионери вече няма да получават плащания в размер между 200 и 300 британски лири годишно, които вече ще се предоставят само на лица с ниски доходи, получаващи определени помощи.

Благотворителните организации и много депутати са загрижени за тези, които все още имат сравнително ниски доходи и ще пропуснат да се възползват от тях.

Голямото мнозинство от тези, които имат право на тези плащания, ще ги получат само ако преди това са поискали пенсионен кредит - добавка към държавната пенсия. Смята се, че 880 000 пенсионери, които имат право на това, не са го поискали.

Един от пенсионерите, които ще бъдат засегнати от планираното намаление, е 70-годишната Мерилин от Пейгнтън в Девън.Тя заяви пред BBC, че няма право на пенсионен кредит заради спестяванията си, които държи в случай на спешност.„Изключително съм притеснена, разходите за живот вече натоварват много ниския ми доход, който е държавната ми пенсия“, каза тя.

Както Unite, така и профсъюзът на обществените и търговските служби разкритикуваха политиката на лейбъристите в TUC в Брайтън.

Шарън Греъм заяви в предаването „Днес“ на BBC Radio 4, че правителството трябва да бъде „достатъчно голямо и смело, за да направи обратен завой“ по отношение на плановете за намаляване на надбавката, като вместо това призова за въвеждане на данък върху богатството, който да увеличи държавните финанси.

„Лидерството се състои в това да правиш избори и да знаеш кога си направил нещо погрешно“, каза тя.

Фран Хийткот, генерален секретар на PCS, заяви пред BBC, че ще има „истинска реакция“, която може да се изрази в индустриални действия, ако правителството продължи „да се движи в посоката, в която се движи“ по отношение на социалните помощи.

Греъм Новак, генерален секретар на TUC, заяви , че е „наистина обезпокоен“ от въздействието на проверката на средствата за плащане на зимното гориво, като добави, че очаква профсъюзът да поиска от правителството да „преосмисли“ решението.

„Надявам се, че в бюджета финансовият министърт ще определи наличната подкрепа за пенсионерите, които не получават пенсия или данъчен кредит, но които в никакъв случай не са заможни, за да се увери, че те не се страхуват да включат отоплението тази зима“, каза той.

В първото си голямо интервю на Даунинг стрийт, дадено в неделя пред BBC,  Киър Стърмър заяви, че новото му правителство „ще трябва да бъде непопулярно“, като защити „трудното“ си решение да намали зимните плащания за гориво. Той обвини предишните правителства, че са избягвали да се изправят срещу разходите за зимните горива.

„Когато говорим за трудни решения, аз говоря за... нещата, от които последното правителство избяга“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ