Тагарев: На този етап България няма да участва в инициативата на ЕС за 155 мм снаряди за Украйна
На този етап България няма да вземе участие в инициативата на ЕС за незабавен трансфер на боеприпаси с калибър 155 милиметра, тъй като не разполага с такива оръдия, но не изключваме възможността Европейската агенция по отбрана да възложи и на български фирми производството на такива боеприпаси. Това обяви министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на изслушване в пленарната зала за заявеното от него включване на България в инициативата на Европейския съюз за осигуряване на 1 милион боеприпаси и снаряди за Украйна и заявената от страна на България готовност да подготвя бойни медици и санитари в помощ на Украйна. Изслушването е по искане на парламентарната група на БСП.
От БСП поискаха детайлна информация за това как точно страната ни ще се включи в общата поръчка и изразиха притеснения, че с участието си България може да бъде влечена във военния конфликт.
"България няма да вземе участие в предоставянето на 155 мм снаряди, а по-скоро има готовност за производство на боеприпаси", отговори министърът на отбраната.
Тагарев цитира проучване на Европейската агенция по отбрана, което е установило, че 15 фирми от Европейската индустрия имат капацитет за производство на 155 милиметрови боеприпаси, между които и няколко български фирми. Според него участието на страната в подобни проекти има предимства - от една страна, защото ще демонстрираме подкрепа в настоящия геополитически контекст, а от друга страна се създават възможности за укрепване на въоръжените сили на България.
Страната ни обаче ще се възползва от възможността да увеличи капацитета на оръжейната си индустрия. Срещи с български компании вече са проведени, за да бъдат оценени производствените им възможности, стана ясно от изказването.
"Присъединяването ни към проекта ще създаде благоприятна основа за достъп до финансовите стимули за производителите от държавите-членки, които се предвиждат в обсъждания в момента проект на регламент за създаване на акт за укрепване на производството на боеприпаси. Бюджетът е 500 милиона евро до средата на 2025 година. Тези средства биха могли да бъдат използвани за модернизация, оптимизация и създаване на нови производствени мощности на предприятията от отбранителната ни индустрия. България ще се присъедини към проекта за съвместно възлагане на поръчки за боеприпаси след завършване на процеса на национално съгласуване, приемане на решение на Министерския съвет и подписване на съответното проектно споразумение. В момента се подготвя пакета от документи за Министерски съвет", посочи Тодор Тагарев.
"Никога по никакъв начин не е ставало въпрос за изпращане на български формирования за участие в конфликта в Украйна, увери министърът на отбраната. Няма планове, не се дискутира, не се обсъжда, не предвиждам в обозримо бъдеще необходимостта да се обсъжда участие на български войски в конфликта в Украйна. До момента и в този пакет, който гласува МС, няма включени танкове", категоричен е министърът на отбраната.
България обаче ще обучава украински медици, като в рамките на 1 година през ВМА и специално ситуираният за целта център ще преминат 60 украински военни медици и санитари. Предвидено е обучението да се провежда във военномедицинския симулационен тренировъчен център на Военномедицинска академия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.