Три партии поискаха оставката на зам.-шефа на НС Мирослав Иванов. Мнозинството се застъпи за него

Три партии поискаха оставката на зам.-шефа на НС Мирослав Иванов. Мнозинството се застъпи за него

Мирослав Иванов от партия "Продължаваме промяната" остава зам.-председател на Народното събрание, решиха депутатите. Предсрочното му освобождаване от поста, за което настояваха от ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане", беше отхвърлено със 129 гласа срещу 81 от опозицията. Оставката му беше поискана заради петъчното пленарно заседание, по време на което Иванов отне думата на председателя на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова след декларация на ГЕРБ, пълна с критики към коалиционното управление. Тогава Атанасова и вицепремиерът Асен Василев влязоха в спор след декларация на ГЕРБ-СДС.

"Мирослав Иванов трябва да знае, че всички ние бихме го уважавали повече, ако доброволно се оттегли от поста. Надявам се, че и вие от криворазбрана солидарност към него няма да се заинатите и за пореден път да ни демонстрирате силата на мнозинството, защото пировите победи на мнозинството в този парламент имат твърде висока цена", заяви Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС по време на дебатите в пленарната зала. 

Той припомни процедурата, по която се избират председателите и заместник-председателите на парламента. Според нея за председател се избира човек от най-голямата парламентарна група, а заместниците се излъчват директно от политическите групи и се гласуват анблок. "Това означава, че те не са избрани поименно заради техни предварително известни качества, а всяка парламентарна група излъчва свои членове, които смята, че ще са достойни да заемат тези позиции. Народното събрание гласува на доверие и гласува доверие в аванс. Това доверие на народните представители трябва тепърва да бъде оправдано", каза той. 

"БСП за България" няма да подкрепи проекта за предсрочно освобождаване на Мирослав Иванов от поста заместник-председател на Народното събрание (НС), обяви председателят на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски. Заставаме зад зам.-председателя на парламента, зад цялото ръководство, което сме избрали, и им даваме кураж да продължат да ни ръководят в рамките на компетенциите, за да си вършим работата, подчерта той.

Според него аргументите за оставката не отговарят на истината. Ако имаше нещо вярно, щях да бъда първият, който да стане и да защити г-жа Атанасова, защото е председател на група и колега, увери Свиленски. По думите му миналия петък тя е излязла от процедурата, която е поискала, и съвсем естествено председателят й е отнел думата. Няма нарушение, обида към г-жа Атанасова, категоричен беше той и подчерта, че Мирослав Иванов си върши перфектно работата. 

Той обаче обърна внимание, че проектът на решение за освобождаването на Мирослав Иванов е подписан първо от Костадин Костадинов и депутатите от "Възраждане", след това от Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС и Мустафа Карадайъ от ДПС, т.е. парламентарната група (ПГ) на "Възраждане" се е загрижила за отношението на заместник-председателя на парламента към председателя на ПГ на ГЕРБ-СДС, направи извод Георги Свиленски. Според него смисълът на днешния дебат не е оставката, а е репетиция за вот на недоверие от страна на опозицията.

Най-доброто решение е Мирослав Иванов сам да отстъпи, каза председателят на парламентарната група на ПП "Възраждане" Костадин Костадинов. Той припомним защо от "Възраждане" подкрепят процедурата и искат оставката на Мирослав Иванов. "Всички ние видяхме как беше погазен духът, не буквата, а духът на българския закон, защото се направи нещо, което не беше напълно редно – даде се възможност на член на Министерски съвет да говори и да обосновава позиция, влизайки в директен разговор с една част от парламента. Не бе редно, но му се даде тази възможност", отбеляза Костадинов. 

Изказване в подкрепа на колегата си направи председателят на парламента Никола Минчев. В реплика той посочи, че в случая няма правен вакуум. Той призна, че има хипотези, които не са изрично уредени в правилника, които поставят в трудна ситуация не само народните представители, но поставят на изпитание и председателя, но в случая не е било така. По-рано Минчев заяви, че парламентарната група на "Продължаваме Промяната" стои зад Мирослав Иванов. В парламента, за да подкрепи Иванов дойде и премиерът Кирил Петков.

"Парламентарната група на "Продължаваме Промяната" стои твърдо зад Мирослав Иванов и сега е моментът да изразите тази подкрепа към него с аплодисменти", заяви председателят на Народното събрание Никола Минчев, последва ставане на крака и аплодисменти от депутатите от управляващото мнозинство.

Анализирайки мотивите на вносителите и фактите, Минчев заяви, че категорично счита, че в настоящия случай искането е лишено от материално-правните основания, за да бъде реализирана отговорността на земестник-председателя.  В същото време той отбеляза, че ролята на председателя на парламентарна група е изключително значима и много отговорна.

"Миналия петък декларацията на председателя на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, която трябва да е 10 минути, продължи над 12 минути, но Иванов не я прекъсна, въпреки че имаше формално основание, защото това е дух на уважение към народните представители, парламентаризма, към председателя на най-голямата опозиционна парламентарна група. Считам, че и аз, и всичките ми заместници спазваме този дух. Капитанът може да говори със съдията, но на капитана му свирят фал за същите нарушения", обясни председателят на НС. 

Словото е нашето оръжие, на политиците и на парламентаристите тук, ако ние говорим, че се злоупотребява с процедурата по начина на водене, г-н председател, вие като юрист трябва да си дадете сметката, че това е следствие на правен вакуум, каза зам.-председателят на парламентарната група (ПГ) на ДПС Йордан Цонев.

"Ако толкова много се използва тази процедура не по предназначението й, то е защото ние всички като правим правилника, не сме дали достатъчно възможности да се говори, да се изкаже мнение. Има остри изказвания, на които нямаш право да кажеш остра дуплика. Първото, което трябва да направите като председател, е да инициирате промяна в правилника", настоя Цонев, обръщайки се към председателя Никола Минчев. 

Трябва да има процедура народният представител да говори, не да мълчи. Това трябва да бъде стимулирано и от правилника, и от водещите, и от всички нас, защото ние нямаме друго оръжие, освен словото, посочи Цонев. 

"От "Демократична България" (ДБ) и аз лично с радост ще гласуваме доверие на Мирослав Иванов да продължи своята работа, защото аз харесвам неговия характер. Той е задълбочен, държи на спазването на правилата и това му носи такива главоболия, каквито виждаме" заяви председателят на ПГ на ДБ Христо Иванов по време на дебата.

Той коментира, че вижда в Мирослав Иванов огромно желание да си върши работата добре и способност да му става неудобно, когато мнозинството "прави глупости", и това особено го привлича в него. С радост ще му гласуваме доверие, не просто ще проявим коалиционна лоялност, заяви председателят на ПГ на "Демократична България".

Благовест Белев от "Продължаваме Промяната" каза, че също като Христо Иванов ще подкрепи Мирослав Иванов и използва спортна риторика, за да се аргументира.

"Представете си, че Мирослав Иванов е съдия на футболен мач, каза той и посочи, че Иванов ще свири много лесно финал на Шампионска лига, защото футболистите са дисциплинирани. Но представете си сега, че г-н Иванов свири футболната среща "Светкавица"- Вълчи дол и "Ураган"- Суворово. Там се играе трудно, защото футболистите не са на нивото на Шампионска лига, там съдията трябва да участва много активно и той винаги е под ударите", посочи Белев.

От вашето изказване разбрах, че не сме от Шампионската лига, коментира в отговор заместник-председателят на Народното събрание Атанас Атанасов от "Демократична България", председателстващ заседанието. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ