Тристранката обсъжда повишаване на линията на бедност през 2024 г.

Тристранката обсъжда повишаване на линията на бедност през 2024 г.

Тристранката обсъжда повишаване на линията на бедност през 2024 г.

Линията на бедност за 2024 година да бъде 526 лева вместо досегашните 504 лева. Това ще обсъждат представители на синдикатите, бизнеса и правителството на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, предава БНР. 

Линията се определя ежегодно. От нея зависят социалните помощи и средствата, отпускани по Закона за закрила на детето, както и финансовата подкрепа за хората с трайни увреждания.

По данни на Националния статистически институт под линията на бедността са 22 процента от населението на страната.

С последните промени, които бяха направени в специалната методика за определяне размера на линията на бедност, актуализацията му се прави в съответствие с изследването на Евростат "Статистика на доходите и условията на живот".

В свои становища работодателските организации вече изразиха принципна подкрепа за проекта на правителствено постановление, според който линията на бедност за догодина ще бъде 526 лева. Синдикатите не са съгласни с методиката за изчисляването ѝ с аргумента, че въз основа на информация за 2021 г. се определя линията на бедност за 2024 г. Конфедерация на труда "Подкрепа" настоява линията да се актуализира с размера на инфлацията.

Експертните разчети на КНСБ сочат, че обективната линия на бедност за догодина трябва да бъде 646 лева. От синдиката посочват, че в условията на ускорена инфлация в периода 2021- 2022 година общият доход средно на лице от домакинството нараства близо 17% спрямо 2021 година, а разходите - с малко над 19 на сто.

Затова, за да се постигне адекватност при определяне на линията на бедността, според КНСБ също трябва да се промени методиката и в нея да се включи коригиране на линията с инфлацията, базирана на малката потребителска кошница.

Съветът за тристранно сътрудничество се очаква да разгледа и пакета от промени в данъчните закони.

Един от ключовите въпроси остава ДДС ставката за ресторантьорите като миналата седмица заместник министърът на финансите Георги Клисурски заяви: "Решението ни е какво да предложим в Народното събрание - дали 20% ставка за ресторантьорите, или някакъв комплекс от мерки за изсветляване на бизнеса, решението ни ще бъде взето на база на това коя от двете опции изсветлява повече сектора и произвежда повече приход за държавата".

Ключови оставят множество текстове - например за бонус при докладване на данъчна измама, която бъде установена и платена, разширяването на обхвата на термина "трудово възнаграждение" също буди притеснение и това са само част от промените, които трябва да бъдат обсъдени и приети преди гласуването за бюджета за догодина. Самото то ще се забави заради местните избори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ