България ще увеличи акционерното си участие в Черноморската банка за търговия и развитие
Със 141 гласа "за", 0 "против" и 2 "въздържал се" депутатите дадоха съгласие за увеличаване на акционерното участие на Република България в капитала на Черноморската банка за търговия и развитие.
Стратегия за капитализация на банката за периода 2023-2030 г. предвижда увеличаване на внесения капитал на банката с общо 244 961 040 евро, които да бъдат изплатени от държавите членки на равни годишни вноски до 2030 г. За да запази настоящия си дял в акционерната структура на банката в размер на 13,5%, България следва да запише 96 336 нови акции, като предвижданата обща вноска във внесения капитал на банката възлиза на 33 235 920 евро за периода 2023-2030 г., предава БТА.
Черноморската банка за търговия и развитие е международна финансова институция на страните участнички в Черноморското икономическо сътрудничество. Основана е от Албания, Армения, Азербайджан, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Русия, Турция и Украйна. Дейността на банката е насочена към финансиране и насърчаване на регионални проекти от публичния и частния сектор, както и поощряване на търговската активност между страните акционери.
От началото на своите операции през 1999 г. до момента тя е финансирала 39 проекта в България в сектори като енергетика, инфраструктура, хранително-вкусова промишленост, селско стопанство. Общият размер на отпуснатото от банката финансиране за проекти в България възлиза на около 913 млн. евро. към 31 октомври 2022 г. нейният активен портфейл в България е на стойност около 237 млн. евро или около 10.5% от общия обем на активните операции на банката.
"На практика Турция и Гърция са страните, които се възползват от участието си в банката. В момента тя се е превърнала в нещо като "тих пристъп за чиновници", които трябва по някакъв начин да бъдат наградени след приключване на службата им в БНБ. Много повече проекти трябва да бъдат финансирани и много повече пари да се влеят в нашата икономика. Преди два дни гласувахме излизане от две международни банки, в които Русия има участие, в тази банка Русия също е основен акционер, но тук това нещо не се споменава, напротив - искаме да увеличим дела си", каза Димо Дренчев от "Възраждане". По думите му, има някакъв двоен стандарт.
"Стимулираме развитието на Черноморската банка, благодарение на това, че сред акционерите има две страни - Гърция и Турция, които не съм забелязал да слугуват на други страни и народи, а защитават собствения си интерес, и благодарение на тях и ние сега ще увеличим капитала. До момента България не се възползва достатъчно добре от възможностите, които има Черноморската банка. На тримесечие трябва да се иска доклад от представителя на България в банката какви български проекти са постъпили и са финансирали", коментира Румен Гечев от "БСП за България".
"Дори и след внасянето на тези 33 млн. евро допълнителен капитал, внесеният капитал на България ще е 126 млн. евро, в момента активният портфейл е 232 млн. евро. Тоест, в момента активният портфейл е почти два пъти повече от внесения капитал", отбеляза председателят на бюджетната комисия Петър Чобанов (ДПС). Той обаче се съгласи, че трябва по-активно да се търсят възможности за финансиране от Черноморската банка.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.