На първо четене: НС прекрати членството на България в две международни банки

На  първо  четене: НС прекрати членството на България в две  международни банки

На първо четене: НС прекрати членството на България в две международни банки

Членството на България в две международни банки да бъде прекратено, реши на първо четене парламентът днес. Със 138 гласа "за", 26 "против" и 18 "въздържал се" депутатите одообриха на първо четене Законопроект за денонсиране на Споразумението за основаването на Международната инвестиционна банка (МИБ) и нейния устав и на Споразумението за организацията и дейността на Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС).

Причината за оттеглянето на България от кредитните институции е продължаващата почти година руска агресия в Украйна. Русия е най-големият акционер и в двете банки.  "Във връзка с предприетите координирани действия на държавите-членки на Европейския съюз в контекста на ситуацията в Украйна на заседанието на Министерския съвет на 2 март 2022 г. е прието решение, с което е дадено съгласие за предприемане на необходимите действия във връзка с участието на българската страна при формирането на обща позиция на държави-членки на ЕС за прекратяване на членството им в МИБ и МБИС. Към общата позиция се присъединяват България, Полша, Чехия, Словакия и Румъния. Унгария не се присъединява към нея", пише в мотивите към законопроекта, внесен в  парламента от МС .

Международната инвестиционна банка е със седалище в Будапеща. Страните-членки на МИБ са България, Виетнам, Куба, Монголия, Унгария, Румъния, Русия, Словакия и Чехия. Уставният капитал на МИБ е 2 млрд. евро, а внесената му част към момента е 427,1 млн. евро. Русия е най-големият акционер с 47,21% процента дял във внесения капитал на банката.  Участието на България е 42,2 млн. евро или 9,88% от капитала  на банката.

Международната банка за икономическо сътрудничество е със седалище в Москва. В нея членуват България, Чехия, Полша, Румъния, Словакия, Монголия и Виетнам и Русия. Уставният капитал е 400 млн. евро, а внесената част е 200 млн. евро. Русия е най-големият акционер в МБИС с 51,59 на сто дял във внесения капитал на банката. Участието на България е 15,1 млн. евро или 7,56%., припомнят още вносителите на  законопроекта.

Против  излизането на страната ни от двете банки се обявиха  от "Възраждане" и "БСП за България". 

"Кредитните линии от двете банки към български фирми са по-големи от акционерното ни участие в и ние имаме интерес да останем, коментира депутатът Румен Гечев от ПГ  на"БСП за България". Според него оттеглянето на европейски страни  е политическо, защото  двете банки не попадат в санкционните пакети на ЕС.

Според Мартин Димитров от  Демократична България обаче външен натиск за решението няма, а ако санкциите срещу Руската федерация обхванат тези две банкови институции, страната ни ще бъде ощетена. 

"Никой от Брюксел не е казал: "Напускайте тези две банки". България спокойно в момента може да не напусне тези две банки, обаче ще загубим от това", аргументира  се Димитров.

От парламентарната група на "Възраждане"  пък заявиха, че между двете четения  на законопроекта  ще внесат свои редакционни поправки.  Това  беше причината  да не бъде прието предложението на председателя на парламентарната  бюджетна комисия Петър Чобанов законопроектът да бъде гласуван в пленарна  зала на две четения  днес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ