В страх от война и Тръмп Европа не рискува, но Урсула фон дер Лайен ще има трудности срещу популистите

В страх от война и Тръмп Европа не рискува, но  Урсула фон дер Лайен ще има трудности срещу популистите

Центристка Европа отвърна на удара.След като крайната десница разтърси политическата върхушка на изборите в целия континент миналия месец, същите тези наранени лидери на основните партии се окопитиха и отправиха звучен отпор, като назначиха отново своя ветеран центрист на най-могъщия пост в Европейския съюз. 

Урсула фон дер Лайен, 65-годишна бивша германска министърка на отбраната, беше възнаградена за управлението на ЕС през бурния период на пандемии и войни с още един петгодишен мандат начело на изпълнителната власт на блока - Европейската комисия, пише Politico.

За майката на седем деца, която днес е и баба, това е краят на дългата и трудна кампания за запазване на работата, за която беше извадена от относителна неизвестност през 2019 г. По време на кампанията си за още пет години тя се опитваше да изтъкне семейния си статус, въплъщавайки традиционните дясноцентристки консервативни ценности, които обикновено определят брюкселската ортодоксалност. 

Но при положение, че популистките и националистическите сили, които сега се противопоставят на европейското политическо мейнстрийм течение, набират скорост на целия континент , и отвъд Атлантика , тя не бива да разчита на меден месец. 

До края на втория ѝ мандат през 2029 г. може да се случи още едно президентство на Доналд Тръмп в САЩ, лидерът на крайната десница Марин льо Пен да управлява Франция, а на масата на върха на ЕС да седнат още няколко популисти, заедно с унгарския Виктор Орбан. 

„Това ще бъдат изключително трудни пет години за нея“, каза високопоставен служител на ЕС.

От една страна, всички в европейската политика вече познават фон дер Лайен. И не всички са нейни фенове. 

Тя ще трябва да се справи с критиците, които посочват нейния контролиращ, потаен и дистанциран стил на ръководство.  Тя обикновено се консултира само с няколко доверени съветници, които обикновено са германци, и дори спи в кабинета си на 13-ия етаж в централата на Комисията в Брюксел.

Когато натискът е най-голям, тя е склонна да вземе най-сериозните въпроси в свои ръце - инстинкт, който може да ѝ причини неприятности. 

В разгара на пандемията например фон дер Лайен намекна, че лично е договорила огромния договор за ваксина с изпълнителния директор на Pfizer Алберт Бурла чрез текстово съобщение на мобилния си телефон, което доведе до продължаващо съдебно дело, в което се твърди, че е нарушила правилата на ЕС за прозрачност. 

Неотдавна, след нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври миналата година, тя лошо прецени политическите настроения в страните от ЕС, като се срещна с министър-председателя Бенямин Нетаняху. Това предизвика сериозна политическа криза, която заплашваше да срине доверието към нея точно в момента, в който тя се готвеше да започне кампанията си за преизбиране.

В дясното крило на европейската политика тя се сблъсква с критици, които осъждат възприемането на „прогресивни“ политики, като например действия за борба с изменението на климата. 

Сега, когато десницата има повече власт, ще бъде по-трудно да се игнорира целият този шум.

Тръмп срещу "кралица Урсула" 

Често сдържаното поведение на Фон дер Лайен ѝ спечели прозвището „кралица Урсула“ в Брюксел. Европейските лидери и законодатели ѝ дадоха втори мандат отчасти защото нямаха друга реална възможност. Алтернативата щеше да бъде немислимо хаотична схватка в критичен момент за 450-те милиона граждани на ЕС. 

Но как ще се справи Урсула фон дер Лайен, сигурната ръка на Европа, през следващите години? Тъй като завръщането на Тръмп в Белия дом през ноември изглежда по-вероятно от всякога, тя ще бъде затруднена да поддържа трансатлантическите отношения в равновесие. През последните четири години отношенията между ЕС и САЩ се характеризираха със „златна ера“ по времето на Джо Байдън.

Нейният съветник Бьорн Зайберт работи в тясно сътрудничество със съветника на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан, за да координира политиките си по всички въпроси - от финансовата и военната подкрепа за Украйна до политиката за Китай. 

Тръмп обаче се прочу с това, че по време на първото си президентство обичаше да антагонизира лидерите на ЕС, като например бившия германски канцлер Ангела Меркел. 

Сега, с изолационистки настроения сенатор от Охайо Джей Ди Ванс като негов съотборник, Тръмп би могъл да отиде и по-далеч, като действа в съответствие със заплахите си да намали американските инвестиции в НАТО - ужасяваща перспектива за много европейски правителства, които нямат собствена силна отбрана.

Докато лидерите на ЕС се успокояваха с факта, че Тръмп всъщност не подкопаваше алианса на НАТО по някакъв значителен начин като президент, този път те са подготвени за това Тръмп и Ванс да изпълнят заплахите си, като скъсат 80-годишната трансатлантическа връзка.

Назначаването на Ванс е особено тревожно за Европа и за фон дер Лайен. Всъщност твърдението на 39-годишния сенатор, че „не може да му пука по-малко какво се случва в Украйна“, заплашва да остави нея и останалите европейски проукраински лидери сами да се изправят пред руската агресия.

Освен че може да застраши трансатлантическия ред на сигурност, Тръмп създаде предпоставки за сериозен икономически сблъсък с ЕС, като обяви намерението си да наложи 10-процентна тарифа върху всички вносни стоки. 

Фон дер Лайен „ще се сблъска с още повече икономически национализъм, търговска война и протекционизъм от страна на администрацията на Тръмп“, казва Майда Руге, политически експерт в мозъчния тръст Европейски съвет за външни отношения. „Мястото, където тя може да успее да установи положителни отношения, е по отношение на Китай, като играе голяма роля в насърчаването на икономическата сигурност и контрола върху износа.“

От уравновесената германска консерваторка ще зависи дали ще успее да предотврати цялостна търговска война между ЕС и САЩ. 

При положение че САЩ и Европа могат да се разделят по отношение на политиката към Русия, ако Тръмп спечели през ноември, фон дер Лайен би било добре да се съсредоточи върху единствената област, в която Брюксел и републиканският Бял дом биха могли да се разберат - а именно Китай, според Руге.

„Да се обърне към американците и да ги убеди, че тя не е съперник по отношение на Китай и че налагането на мита на Европа не е в техен интерес, това е едно от нещата, в които тя може да има влияние и да бъде водеща“, казва Руге.

Докато Урсула фон дер Лайен спечели ключова битка за центристките сили, твърди съюзници като френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц, които обикновено са двата двигателя, движещи ЕС, са политически отслабени след мрачните резултати от изборите в своите страни. Франция на Макрон е особено трескава след решението му да свика предсрочни избори през последните седмици, след като разпусна парламента на страната си. 

„Имаме един много отслабен Макрон. Имаме поне за още една година доста слаб германски канцлер... Така че въпросът е: колко може да замести фон дер Лайен в този момент?“, попита Николай фон Ондарца, политолог в Германския институт за международни отношения и сигурност. 

Липсата на подкрепа, която тя получава от традиционните си съюзници в ЕС, се усложнява от откритата враждебност вътре в блока чрез десни популисти като Герт Вилдерс в Нидерландия и Льо Пен във Франция. Орбан се стилизира като лидер на опозицията на фон дер Лайен. 

Лидерите на твърдата десница обещават да се противопоставят, докато фон дер Лайен се справя с предизвикателство номер едно на втория си мандат: да предостави огромни суми от ЕС за реиндустриализация и превъоръжаване на ЕС. 

Помощниците на фон дер Лайен настояват, че тя има опита да се справи с това, което предстои. Но в град, известен с това, че говори на бюрократичен език, други служители на ЕС са изненадващо откровени по отношение на нейните предизвикателства

„Всичко, което струва нещо - например отбраната на Украйна“, ще се окаже „проблематично“ по време на втория мандат на Урсула фон дер Лайен, каза един от висшите дипломати на ЕС, на когото бе предоставена анонимност, за да говори свободно. 

Опитът ѝ да се ориентира в политиката идва едва на по-късен етап от живота ѝ. Преди да влезе за първи път в германската политика през 30-те си години, Фон дер Лайен живее в Калифорния, където се занимава с получаване на докторска степен по медицина и отглеждане на седем деца със съпруга си Хайко фон дер Лайен.

Преодолявайки първоначалния скептицизъм както у дома, така и в Брюксел, по време на първия си мандат тя се утвърждава като безкомпромисен ръководител, който ръководи с твърда ръка институцията с около 32 000 служители. 

Въпреки това тя разчиташе на малък брой помощници, което разгневи много лидери на ЕС, които смятаха, че е трябвало да се консултират повече с тях.

Следващите пет години обещават да проверят този подход. Ще трябва ли тя да изгради повече съюзи с други лидери?

Проблеми близо до дома


Работата на Фон дер Лайен няма да е по-лесна и на домашния фронт, където тя трябва да се справи с унгарския премиер Орбан. Фон дер Лайен ще бъде подложена на изпитание и в областите, в които вероятно е най-слаба: способността ѝ да крещи толкова силно, колкото Тръмп и Орбан, и да сключва сделки с лидери, които искат да подкопаят нейната програма.

Въпреки това Фон дер Лайен никога не е имала реална алтернатива на поста председател на Комисията. След напрегнати преговори с политическите фракции в Европейския парламент, които тя водеше - както обикновено - сама, придружена от Зайберт, тя отплава с по-голямо мнозинство, отколкото имаше през 2019 г.

След като спечели гласуването за потвърждаване на втория ѝ мандат, Фон дер Лайен даде пресконференция в Европейския парламент в Страсбург. Това беше напрегнат ден след дълга кампания, последвала петгодишен период, в който малко западни лидери оцеляха с непокътнат авторитет. 

Може би не беше изненадващо, че тя се спъна, докато даваше отговор на журналистически въпрос за бъдещето на двигателя с вътрешно горене. „Съжалявам“, каза тя. „Уморена съм.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ