Защо Путин назначи икономист за министър на отбраната в ключов момент от войната?

Защо Путин назначи икономист за министър на отбраната в ключов момент от войната?

След като миналата седмица руският президент Владимир Путин положи клетва като лидер на Русия за пети мандат, винаги е имало вероятност да бъдат извършени промени в правителството. Но смяната на министъра на отбраната Сергей Шойгу от страна на Путин беше неочаквана, а изборът на негов наследник - гражданският икономист Андрей Белоусов - беше още по-изненадващ.

Назначаването на Белоусов - технократ, който е заемал различни длъжности в руското правителство, включително министър на икономическото развитие и вицепремиер - със сигурност ще повдигне вежди във военните среди, но идва в момент, когато разходите за отбрана нарастват, а Путин подготвя страната и икономиката за дълга война в Украйна, пише CNBC.

Назначаването на икономист в министерството на отбраната се разглежда като начин да се съчетаят огромните отбранителни нужди на Русия с процъфтяващата военноориентирана икономика и военнопромишления комплекс.

„Тези размествания на високо равнище след президентските избори в Русия силно подсказват, че Путин предприема значителни стъпки към мобилизиране на руската икономика и отбранително-промишлената база в подкрепа на продължителна война в Украйна и евентуално подготовка за бъдеща конфронтация с НАТО“, заявиха в неделя анализатори от Института за изследване на войната (ИИВ).

Анализатори от базирания във Вашингтон мозъчен тръст отбелязват, че липсата на военен опит на Белоусов не е необичайна, като се има предвид фактът, че неговият предшественик Шойгу също не е имал опит. Вместо това, отбелязват от ISW, вероятно Кремъл е възнамерявал Белоусов да „интегрира и рационализира“ руската отбранителна индустриална база с по-широката вътрешна икономическа политика на страната.

„Почти десетгодишният мандат на Белоусов като икономически министър в руското федерално правителство и по-скорошното му участие в управлението на различни проекти за иновации в отбранително-промишлената база и безпилотни летателни апарати в страната го подготвят добре за ръководене на изпитващия затруднения апарат на руското МО“, заяви ISW.

„Белоусов има по-силна репутация на ефективен технократ, а вътрешни източници твърдят, че той е в положителни отношения с Путин“, допълват анализаторите.

Необходимост от „иновации"

Руските войски постигат постепенни успехи в Източна Украйна, а миналата седмица започнаха нова офанзива в североизточната част на Харковска област.

Широко разпространено е мнението, че Русия се опитва да постигне възможно най-много териториални придобивки, преди милиардите долари нова военна помощ от САЩ да достигнат до изтощените украински сили на бойното поле. Като се има предвид фактът, че през последните месеци руските сили иззеха инициативата, промяната в ръководството на руската отбрана е интересна от гледна точка на нейния момент, тъй като настъпва при потенциален обрат във войната.

Според анализатори съдбата на Русия в Украйна може да е подтикнала Путин да направи промяната сега, но Кремъл също така изтъкна необходимостта от адаптиране и развитие, като прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че назначаването на цивилен в министерството на отбраната се корени в необходимостта от „иновации“.

„На бойното поле днес победител е този, който е по-отворен към иновациите ... Ето защо на този етап президентът взе решение за цивилно лице начело на Министерството на отбраната", заяви Песков, предаде информационна агенция ТАСС.

Анализаторите на Русия подчертават, че Белоусов така или иначе няма да има много общо с руската военна тактика и стратегия в Украйна, като тази задача до голяма степен ще лежи на плещите на руския висш генерал, началника на Генералния щаб Валерий Герасимов, който ще остане на поста си, отбеляза прессекретарят на Кремъл в неделя.

„На първо място, Белоусов няма да ръководи военни сражения, няма да се занимава с тактиката на военното планиране“, заяви в понеделник пред CNBC Татяна Становая, старши научен сътрудник в Руския евразийски център „Карнеги“ и основател на анализаторската фирма R.Politik, според която военното планиране ще бъде оставено на военни служители като Герасимов, въпреки че не може да се изключи и неговата смяна.

„Основната цел на Белоусов е да осигури военните нужди на [Русия] по отношение на въоръжението. Това е основният стимул за Путин да вземе това кадрово решение. Белоусов е запален по военните технологии и иновациите във военната индустрия", каза тя.

Така че Путин смята, че ако постави Белоусов начело на министерството на отбраната, ще има по-добра ситуация по отношение на доставките на оръжие за армията. В този смисъл назначението не е изненадващо", казва Становая.

Какво се случи с Шойгу?

В неделя Кремъл обяви, че Шойгу, министър на отбраната на Русия от 2012 г., е освободен от поста си и ще стане секретар на влиятелния руски Съвет за сигурност. Там той ще замени идеолога на Кремъл и близък съюзник на Путин Николай Патрушев, на когото ще бъде възложена друга роля, съобщиха от Кремъл.

Шойгу нямаше никакъв военен опит преди назначаването си в министерството на отбраната и качествата му бяха поставени на изпитание с нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. и често се оказваха недостатъчни.

Редица руски военни коментатори и длъжностни лица, включително Евгений Пригожин, ръководител на руската наемническа групировка „Вагнер“, критикуваха военната стратегия и ръководството на Русия в Украйна - често на голяма лична цена.

През август миналата година Пригожин загина в самолетна катастрофа след краткотраен и неуспешен бунт срещу руското военно ръководство. Въпреки че Кремъл отрича да е замесен в смъртта му, се смята, че Путин е подкрепил Шойгу пред стария си съратник Пригожин, когато враждата се разгоря.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ