Зеленски няма да говори на първото заседание на 48-ото Народно събрание
Партиите, които влизат в 48-ото Народно събрание, не постигнаха съгласие дали да поканят украинския президент Володимир Зеленски да направи видеообръщение на официалното откриване на парламента на 19 октомври.
На продължилата над час среща в парламента по идея на ГЕРБ-СДС, се явиха само представители на "Продължаваме промяната", "Демократична България" и ДПС. От БСП, "Възраждане" и "Български възход" отказаха да присъстват.
От БСП по-рано заявиха, че ще инициират среща в понеделник между парламентарно представените партии, посветена на цените, доходите и бюджета. А "Български възход" посочи, че подготвителните срещи за откриване на Народното събрание се политизират и призоваха за фокусиране върху икономическата криза.
"Украинският президент Володимир Зеленски няма да бъде поканен да държи реч на откриването на 48-ото НС", обясни след срещата Надежда Йорданова от "Демократична България". А въпросът за изслушване на президента на Украйна ще бъде повдигнат отново на първия председателски съвет на парламента. Според ДБ най-добрият начин за отправяне на подобна покана е след конституирането на Народното събрание, като тогава ще бъде поставен и въпросът за предоставяне на оръжие на Украйна.
"Ако бяха поканили украинския президент Зеленски на първото парламентарно заседание, това щеше да покаже ангажираността и отговорността на българския парламент към сериозната геполитическа ситуация, към войната и средата, която ни заобикаля. ДБ и ПП нямаха сериозни аргументи защо да не поканим президента Зеленски", посочи Даниел Митов от ГЕРБ.
"Ние желаем да бъде изслушаме Зеленски в българския парламент, но считаме, че първото тържествено церемониално заседание не е подходящото време да го чуем в Народното събрание", каза Никола Минчев от "Продължаваме промяната".
"Хората ни питат докога ще се занимаваме с проблемите на Украйна и кога ще започнем да се занимаваме с проблемите на България”, заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Според него основната тема в парламента трябвало да е бюджетът. "Новите избори са най-закономерният изход от тази политическа криза, която започна веднага след изборите", каза още Костадинов и посочи, че от "Възраждане" искат референдум за запазване на българския лев.
Според "Български възход" подготвителните срещи за откриване на 48-ото Народното събрание се политизират. "Ние смятаме, че нашите избиратели искат да чуят в спешен порядък как ще започнем да решаваме непосредствените им проблеми като повишаването на цените, инфлацията и цялостната икономическа криза. Очакват да се състави работещо правителство", посочват още от партията.
От ГЕРБ съобщиха, че са предложили на ДБ да внесат съвместно проекта за решение за оказване на военна помощ на Украйна, но от "Демократична България" отказват. Надежда Йорданова от ДБ беше категорична, че ще го внесат самостоятелно, защото това е тяхно предизборно обещание.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.