Три важни промени в Закона за културното наследство гласувани в пленарна зала

Три важни промени в Закона за културното наследство гласувани в пленарна зала

С 81 гласа "за", 20 – "против" и 14 – "въздържал се" депутатите приеха на първо четене промени в Закона за културното наследство.

С приетите текстове се предвиждат три съществени промени, посочва агенция Фокус.

Първата засяга приложното поле на закона и предвижда да отпадне изискването за обекти, които няма статут на културни ценности, да преминат в компетенцията на местните власти.

Втората промяна предвижда от наличните в общинската администрация специалисти, да се създават специализирани звена, отговарящи на изискванията на закона за извършване на дейности по консервация и реставрация. Тази промяна е мотивирана с необходимост да се преодолее забавянето от страна на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) на преписки, които се обработват в срокове, далеч надхвърлящи законово установения срок, което предизвиква множество проблеми пред местните власти, защото възпрепятства изпълнението на проекти и аварийни дейности.

Законопроектът предвижда и въвеждане на принципа на "мълчаливото съгласие", който да се прилага при липса на писмено становище и заверка в законоустановения двумесечен срок от датата на постъпване на съответната документация.

В мотивите на законопроекта е посочено, че целта на тази промяна е да се ограничи бездействието на администрацията и възможностите за корупция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ