Дилма Русеф на крачка от импийчмънта

Дилма Русеф на крачка от импийчмънта

Дилма Русеф на крачка от импийчмънта

Надеждите на Дилма Русеф да запази президентския пост в Бразилия се изпаряват. Горната камара на парламента продължи през цялата нощ дебатите за импийчмънта на президентката – засега 34-ма сенатори са за отстраняването й, 10 са против. За окончателното решение трябват 41 гласа в 81-членния Сенат.

Вицепрезидентът Мишел Темер, който ще заеме временно поста при отстраняване на Русеф,  вече е съставил своето правителство, съобщават инфорационните агенции.

След това гласуване Сенатът може да отнеме правомощията на Русеф за 180 дни. За окончателното й сваляне от поста горната  камара на парламента трябва да се събере отново под председателството на шефа на Върховния съд и да гласува с 2/3.

Импийчмънтът, поискан от опозицията, ще позволи разследване на обвиненията срещу Дилма Русеф. А те са, че е манипулирала бюджетните отчети заради предизборната си кампания. С любопитна защитна стратегия Русеф заяви, че така са правили всички нейни предшественици – публичните дружества били молени да дават заеми на бразилското правителство, за да намали бюджетния дефицит.

До последния момент преди гласуването в Сената президентката правеше опити да задържи властта. Тя успя дори да убеди и.д. шефа на парламента Валдер Маранао да анулира сесията, на която долната камара реши на 17 април с голямо мнозинство да предложи процедурата за отстраняване на Сената.

Маранао замени на поста Едурдо Куня, който пък бе отстранен заради гигантския скандал за корупция „Petrobras“.

Парадоксът е, че в процедурата срещу Русеф участват депутати и сенатори, 2/3 от които са замесени в корупционната афера, която е в основата на искането за импийчмънт на президентката.

Русеф, чиято популярност спадна главоломно през последните месеци, заяви, че последният ден  от нейния мандат ще е в деня на официалното му изтичане - 31 декември 2018. Тя заяви, че „елитите в стрната заменят военния държавен преврат с парламентарен преврат“.

Русеф падна до най-ниската точка на одобрение заради катастрофалното състояне на икономиката на фона на гигансткия корупционен скандал за финансиране на политици под масата.  

По време на дебатите пред Сената се стигна до сблъсъци на привърженици на Дилма Русеф с полицията.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ