ДПС с наказателно постановление за агитация на турски език
ЦИК ще състави акт и ще поиска издаване на наказателно постановление за ДПС за водене на предизборна агитация на език, различен от българския, става ясно от решение на Централната избирателна комисия, публикувано на сайта й.
То е в отговор по сигнал за нарушение на правилата за водене на предизборна кампания от ДПС, постъпил от ПП „ВМРО – Българско национално движение” и народни представители. По-конкретно, сигналът е бил подаден от Карлос Арналдо Контрера – пълномощник на ПП „ВМРО – Българско национално движение“. В него се твърди, че при откриване на предизборната кампания на ПП „Движение за права и свободи“ са допуснати съществени нарушения на правилата за водене на предизборна кампания - провеждане на агитация на чужд език (б.р. турски) и изпълнение на турски език на песента за Райна Попгеоргиева "Кой уши байрака" по време на концерта, съпровождащ откриването на кампанията.
Подаденият сигнал визира реч на лидерът на ДПС Лютви Местан на предизборен митинг на ДПС в гр. Исперих, в края на която той преминава от български на турски език и "несъмнено отправя към присъстващите граждани призив за подкрепа на ДПС на предстоящите избори за кметове и общински съветници, и посочва и датата, на която очаква тази подкрепа – 25 октомври 2015 г.", констатира ЦИК и признава това за нарушение на Изборния кодекс.
Нещо повече, още в началото на речта си Местан определя текста от кодекса, забраняващ агитацията на друг език, освен български, за определя като дискриминационна и противоречаща на европейските ценности. "Несъгласието на един народен представител с действащи норми в българското законодателство не може да е причина за тяхното нарушаване.", постановява ЦИК и излиза с решение да се състави акт на ДПС, който да бъде изпратен на областния управител на Разград за издаване на наказателно постановление.
Колкото до изпълнението на турската версия на "Кой уши байрака", ЦИК смята, че "изпълнението на части от турска любовна песен и известната възрожденска песен, посветена на Райна Попгеоргиева, които имат идентични мелодии, в никакъв смисъл не може да бъде определено като нарушение на българското изборно законодателство."
Решението на ЦИК подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.