Ето кой ще спечели изборите

Ето кой ще спечели изборите

Предизборната кампания още не е започнала, а вече е ясно кой ще спечели изборите на 5 октомври: най-сигурното мнозинство в следващия български парламент е това за "Южен поток", твърди Иван Бедров в авторски коментар за "Дойче веле".

Брокерите вече приемат залагания за победителя на предстоящите парламентарни избори, както и за евентуалните възможни управленски комбинации. Въпреки че проучванията дават преднина на един от възможните отговори, преди изборите нищо не може да бъде сигурно. Освен категоричната победа на „Южен поток“. Между 90 и 100% от депутатите в следващия парламент ще представляват партии, които подкрепят строителството на газопровода през територията на България. По различен начин, но го подкрепят.

Към това се добавя и „инерцията“, която проектът вече е набрал. След изказване на бившия министър-председател Пламен Орешарски за спиране на проекта земеделският му министър започна да продава земя за строителството на газовата станция до Варна и прилежащата инфраструктура. След същото изказване на Орешарски регионалната му министърка подписа решение за предварително изпълнение на разрешително за строеж за същите обекти. „Инерцията“ продължава да движи проекта и при служебното правителство. След писмено разпореждане на икономическия министър Васил Щонов за спиране на всякакви дейности по „Южен поток“ Българският енергиен холдинг (БЕХ) внесе 191 милиона лева за увеличение на капитала на проектната компания. По подобен начин преди две години се оказа, че началници от държавната енергетика продължаваха да строят прилежаща инфраструктура към АЕЦ „Белене“, която малко по-рано бе спряна с решение на Народното събрание. Тогавашният министър Делян Добрев нарече това строителство „конспиративно“.

Коалицията зад проекта

Най-откритите привърженици на изграждането на „Южен поток“ през България са БСП и произлязлото от нея движение на Георги Първанов АБВ. Социалистите дори внесоха поправки в Закона за енергетиката под диктовката на „Газпром“, за да извадят българската част на тръбата от полето на действие на европейското право. Принципна позиция за всичко, което съдържа думата „руско“, изразява и „Атака“. Сред подкрепящите „Южен поток“ е и новият Патриотичен фронт между ВМРО и НФСБ, които обжалваха в съда издаденото строително разрешително, но с критики към търга за избор на изпълнители, а не към самия проект. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов дори дообясни на привържениците си, че подкрепя газопровода: „Тръбите около нас стават като брюкселска дантела - всяка държава следва интереса си и изгражда. Искаме да ни заобиколят ли?“. Новият политик Николай Бареков прегърна проекта още по-силно: „"Южен поток” ще се строи от мен и от Ангел Джамбазки, а не от "Атака” и БСП“, обяви той.

По-различна е позицията на ГЕРБ, ДПС и президента, представен чрез своите назначения в служебното правителство. „Когато ГЕРБ се върне на власт в България, ще прекрати договора с изпълнителя на строежа на българското трасе на "Южен поток", ще обяви прозрачна и по европейските правила процедура“, каза Бойко Борисов. „Ползата от „Южен поток“ е безусловна, но не очаквайте ДПС да върви срещу Европа“, заяви преди време и Йордан Цонев от ДПС. „Ще задържим „Южен поток” замразен, докато ЕС завърши проверките си в рамките на процедурата за нарушение и ще започнем строежа само когато Комисията даде зелена светлина, колкото и време да отнеме това", обяви на свой ред президентът Росен Плевнелиев. Принципната подкрепа за проекта, но при спазване на европейските правила, може и да е тактически ход за заобикаляне на директната конфронтация с Русия, но може и да не е. Общото в критиките на тази група е одобрение за проекта и неодобрение за проведения търг и избраните фирми. А с други фирми?

И все пак: защо?

Единствените гласове за спиране на проекта идват от Реформаторския блок и „Зелените“. Ако техни представители изобщо попаднат в парламента, те ще бъдат толкова малко, че само ще подчертаят мнозинството на „Южен поток“. И двете политически сили настояват за прозрачност и разсекретяване на всички документи. Българската публика все още не е научила от правителството колко ще струва този проект, кой ще получи парите за строителството и каква е изобщо ползата от тръбата. Неофициално всичко се знае, но това не отменя задължението на властта да информира данъкоплатците за какво харчи парите им.

Търси се отговор на въпроса: За какво ни е "Южен поток"?

Дежурното обяснение, че БЕХ е търговско дружество и не харчи пари на данъкоплатците, не е сериозно, след като 100% от собствеността на холдинга е държавна. Дори служебният икономически министър Щонов не съобщи повече данни, заради прословутата търговска тайна. Но каза нещо много съществено - че няма никакъв прогрес и не е подписано споразумение за транзитните такси, от които би трябвало да идват евентуалните приходи. „Това е един вид да решиш колко искаш да харчиш, без да си осигуриш прихода“, обясни министърът.

Другата рекламирана полза - за алтернативно трасе извън размирна Украйна, също не е достатъчно аргументирана, защото най-ранното завършване на проекта е обявено за 2016 година. Според плановете на Министерството на икономиката и енергетиката, по това време България вече ще има интерконекторни връзки за доставка на газ с Турция, Гърция и Румъния. Тоест - диверсификация и на трасе, и на източник.

Докато въпросът за какво ни е „Южен поток“ няма отговор, неспазването на европейските правила може да се окаже по-малкият проблем.

Източник: "Дойче веле"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ