Обама: Климатът ще е най-драматичното предизвикателство на века

Обама: Климатът ще е най-драматичното предизвикателство на века

Обама: Климатът ще е най-драматичното предизвикателство на века

Климатът ще е най-голямото предизвикателство на този век, по-драматично от всички други, заяви американският президент Барак Обама в Аляска, на международна конференция на 8-те арктически държави.

Не реагираме достатъчно бързо на климатичните промени, каза той и коментира, че заплахата расте и изисква спешни действия. По думите му науката става все по-точна и доказва, че смятаната за далечна опасност, вече е реалност.

Международната общност трябва да ограничи до 2 градуса по Целзий глобалното затопляне , за да се предотвратят промените на климата, смята американският президент, който в края на мандата си превърна мерките срещу климатичните промени в своя кауза.

Обама разкритикува отношението на много от политиците от Републиканската партия в САЩ, които оспорват  човешката отговорност за климатичните промени и заяви, че науката не може да бъде отречена.

Президентът призова отново за международно споразумение за намаляване на въглеродните емисии на срещата на върха в Париж в края на годината.

В същото време Обама обяви, че САЩ се ускорят строителството на нови ледоразбивачи, на фона на руските амбиции за суверенитет на големи части от арктически територии и на 40-те й кораба, способни да минават през ледовете целогодишно. САЩ притежават три стари ледоразбивача, от които единият технически е неизползваем.

Топенето на арктическите ледове доведе да засилване на трафика отвъд полярния кръг. Няколко държави насочват вниманието си към газовите и петролните находища в Далечния Север, включително арктическите Канада, Дания, Финландия, Исландия, Норвегия, Русия, Швеция и САЩ. Дори страни, които нямат територия в Арктика, като Китай, имат собствени ледоразбивачи и търсят начини да използват тези морски пътища на север.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ