ООН обяви нов план срещу крайната бедност и климатичните промени

ООН обяви нов план срещу крайната бедност и климатичните промени

ООН обяви нов план срещу крайната бедност и климатичните промени

ООН обяви план за действие, насочен към изкореняването на крайната бедност в света до 2030 г. и контрол върху глобалното затопляне.  Той ще замени осемте Цели на хилядолетието, приети през 2000-та година.

В продължение на седмица експерти и дипломати от 193-те страни-членки на ООН преговаряха в Ню Йорк за новия документ, чиито окончателен вариант е от 30-ина страници и се нарича „Да променим нашия свят – програма за развитие до 2030 г.”.

Планът съдържа 17 глобални цели за устойчиво развитие, раздробени на 169 подцели. Той ще бъде предложен за официално одобрение на световните лидери по време на годишната сесия на ООН на 26 и 27 септември. Папа Франциск ще държи реч преди това реч пред Общото събрание на организацията.

ООН определя като първа цел „премахването на бедността по всичките й форми и навсякъде по света”. 1 млрд. души живеят с по-малко от 1,25 долара на ден. Най-засегнати са страните в Субсахарска Африка и Азия. Планът обявява за цели живота в добро здраве, достъпа до качествено образование, постигането на равенство между половете, като се премахнат всички форми на дискриминация и насилие към жените. ООН включва в целите си намаляване на неравенството, достоен труд за всички, устойчиво производство и потребление, мирни и приобщаващи общества - с коментара, че  мирът, развитието и доброто управление вървят ръка за ръка.

Тринайстата цел в плана ангажира правителствата да вземат спешни мерки за борба с климатичните промени и тяхното въздействие. ООН изтъква в тази връзка преговорите за климата, които трябва да приключат през декември в Париж. Макар че става дума за различни инициативи, ООН призовава за приемането на „амбициозен и универсален договор за климата”.

Спазването на новите 17 цели, които трябва да влязат в сила от 1 януари 2016, е доброволно за всяка държава и всяка ще избира сама средствата за постигането им. Общи критерии обаче ще позволяват да се прави оценка на систематичното усилие и постигнатия напредък.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ