Откога тече 6-месечния срок за уседналост за изборите

 Откога тече 6-месечния срок за уседналост за изборите

Шестмесечния срок за уседналост в дадено населено място, който дава право да се гласува на местните избори там, е с начална дата 24 април 2015 г., реши ЦИК.

Определянето на датата е въз основа на указа на президента Плевнелиев за провеждане на местния вот на 25 октомври тази година, заедно с референдум за електронно гласуване.

Въпросът с уседналостта е един от големите подводни камъни в предстощия вот, тъй като се оказа, че на много места в страната се наблюдава „масово преселение” на нови жители с абсурдни регистрации, стигащи до 50 души на един адрес. Вече има констатирани такива регистрации дори в плевни, а не в жилища.

По тази причина бяха приети специални промени в изборния закон, които позволяват да се извършват проверки от представителите на местната власт за законността на новонаправени масови адресни регистрации и съответно за заличаването им, ако се установи, че са неправомерни и умишлено завишени с цел изкривяване на изборни резултати

Кметовете са задължени да обявят публично пред гражданите списъка на новоизвършените регистрации. При констатиране на нарушение ще бъдат налагани глоби от 500 до 3000 лева.

С друго решение ЦИК прие хронограма за местните избори на 25 октомври 2015 г.  На практика това е подробно разписаният график на дейностите и ангажиментите от страна на местните власти и ЦИК за подготовката и провеждането на изборите. От документа, който вече е качен на страницата на ЦИК в Интернет, става ясно, че  до 26 август, 59 дни преди изборния ден, кметовете трябва да разгласят публично и да обявят на Интернет страницата на съответната община датата, часа и мястото за провеждане на консултации за съставите на Общинските избирателни комисии.

 

Право да избират и да бъдат избирани като общински съветници и кметове имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода и са живели най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място, пише в чл. 396, ал. 1 и в чл. 397, ал. 1 на Изборния кодекс.
Българите в чужбина ще могат да участват в референдума, но не и в изборите за кметове и общински съветници, защото за местна власт могат да гласуват само хора с постоянен и настоящ адрес на територията на съответната община. В общинските избори ще могат да участват обаче граждани на държави от ЕС, които пребивават постоянно или продължително в определено населено място в България поне шест месеца.

Според документа, до 26 август, 59 дни преди изборния ден, кметовете съобщават публично и публикуват на Интернет страницата на общините датата, часа и мястото за провеждане на консултации за съставите на Общинските избирателни комисии. Хронограмата е качена на страницата на ЦИК в Интернет.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ