Сандърс подкрепи Клинтън в опит да запази единството на демократите
Конференцията на демократите в САЩ започна с протести и освирквания от привържениците на Бърни Сандърс заради избухналия в навечерието скандал с изтекли около 20 000 мейла от вътрешната кореспонденция в партията, предават агенциите. Документите съдържат коментари за слабостите на Сандърс и как те могат да се изпозват за отслабване на кандидатурата му.
Сенаторът от Върмонт се опита да запази единството на партията и подкрепи категорично бившата си съперничка: "Всеки обективен наблюдател ще заключи, че на базата на идеите си и й лидерските й качества - Хилъри Клинтън трябва да стане следващият президент на Съединените щати".
Заради скандала с изтеклата кореспонденция генералният секретар на националния комитет на Демократическата партия Деби Васерман Шулц обяви, че подава оставка в края на конференцията, а ръководството на партията се извини на Сандърс.
Но и това не успокои напълно привържениците му – делегати в залата и протестиращи извън залата.
Първата дама Мишел Обама също подкрепи Хилъри Клинтън: "Благодарение на нея моите дъщери и всички наши деца смятат за очевидно, че жена може да се кандидатира за Белия дом. Има само един човек, на който аз бих доверила тази длъжност. Само един човек, който, според мен, притежава необходимите качества, за да стане следващият президент на САЩ. Този човек е Хилари Клинтън“.
Други партийни лидери, включително сенаторите Кори Букър и Елизабет Уорън, наблегнаха на опасността от евентуалния избор на Доналд Тръмп за президент.
През първия от четирите дни на конвенцията напрежението между привържениците на Клинтън и Сандърс беше неприкрито и стигна до остри спорове в кулоарите.
"Разбирам, че много хора тук, в зала и в цялата страна са разочаровани от окончателните резултати. Мисля, че е справедливо да се каже, че никой не е по-разочарован от мен", каза Сандърс, но подчерта, че те нямат друг избор, освен да преглътнат и да продължат напред.
Времето, в което в скандалните мейли изтекоха в WikiLeaks – петък, преди началото на конференцията, обърка екипа на Клинтън. Шефът на кампанията й Роби Мук обвини пред Си Ен Ен руски хакери за кражбата на информацията при атаката на сървърите на Демократическата партия през юни. Макар че поръчителят на скандала е анонимен, Доналд Тръмп отхвърли обвиненията, че може да стои зад него. Конференцията на републиканците, която официално го номинира за кандидат-президент също протече с множество противопоставяния и разделение на партията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.