След 12 години: Има споразумение за ядрената програма на Иран

ЕС

Завършиха преговорите по споразумението за ядрената програма на Иран. Това съобщи официалният представител на Държавния департамент Мари Харф в туитър.

Преговорите на Иран с формата 5-1 (САЩ, Русия, Китай, Великобритания, Франция и Германия) продължиха 12 години. Целта на сделката бе Иран, подозиран от международната общност,  че иска да създаде ядрено оръжие,  да ограничи  ядрената си програма.

Анонимен ирански дипломат, цитиран от Ройтерс, също казва, че споразумението за ядрената сделка е постигнато.

Асошитейтед прес  цитира друг дипломат, според когото последните спънки пред сключването на сделка са били преодолени.

"Компромис е постигнат по всички въпроси, в най-скоро време страните е обявят резултата", заявил пред ТАСС европейски дипломат след последните 17-дневни преговори. 

Европейският съюз обяви „последна пленарна среща" във Виена в 10:30 часа българско време, след което ще бъде дадена пресконференция.

Трите основни стълба на споразумението са: ограничаване на иранската ядрена програма за най-малко десет години; вдигане на международните санкции срещу Иран; строг контрол на ядрената програма на Техеран.

Очаква се Западът да премахне санкциите за Иран, което може да доведе до спад на цените на петрола. Иран се готви да пласира над 44 милиона барела от плаващи нефтени платформи - т.нар. супер танкери. Твърди се, че през последните три месеца, именно в очакване на свалянето на санкциите Техеран е ангажирал и натоварил 15 танкера от клас VLCC (very large crude carrier)  - между 160 и 320 хиляди дедуейт тона, които ги държи близко до иранските брегове в готовност да отплават веднага след обявяване на сделката във Виена.

„Разбира се, пласирането на такова голямо количества в кратки срокове няма да бъде възможно - вероятно за достигане на равнището на износ преди санкциите от 2.2 милиона барела на ден ще са нужни няколко години, предвид на нуждата от добре обосновани проекти и технологии. Да, Иран може да произведе фойерверк в рамките на летните месеци, но едва ли може да се превърне в първостепенен играч още тази година”, коментира за „Мениджър Нюз” Илиян Василев. Какво казва още по темата Василев можете да прочетете ТУК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
Какво означават новите китайски покупки на селскостопански продукти от САЩ за световната търговия?
Добре свършената работа вече не е достатъчна за повишение
Разсекретените файлове за НЛО на сайта на Пентагона регистрираха над 1 милиард посещения
Министърът на културата: Кабинетът решава за домакинството на "Евровизия" 2027 още тази седмица
Столичната община отваря за автомобили и трамваи част от бул. “Ал. Стамболийски“
Вицепремиерът: Ще правя бюджета перо по перо, данъците остават без промяна
Путин в Китай: Пекин балансира между Москва и Вашингтон след срещата със Тръмп